Όταν ο Ανιγκό πλακώθηκε με τον Λουτσέσκου κι αποβλήθηκαν κι οι δυο στο Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ

Γκρίνιαζε, ως συνήθως, στον διαιτητή ο Ρουμάνος και του την είπε ο Γάλλος

Ανιγκό και Λουτσέσκου θα βρεθούν  αντιμέτωποι το βράδυ της Τετάρτης στο «Γ. Καραϊσκάκης» καθώς ο Γάλλος τεχνικός θα έχει την προπονητική ευθύνη των ερυθρόλευκων για το ντέρμπι με τον Δικέφαλο.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που οι δύο προπονητές θα βρεθούν αντιμέτωποι, αλλά σίγουρα αμφότεροι δεν έχουν ξεχάσει το πρώτο ματς που κάθισαν σε αντίπαλους πάγκους.

Το ημερολόγιο έδειχνε 20 Αυγούστου 2017 όταν ο Λεβαδειακός υποδέχθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τον ΠΑΟΚ που προέρχονταν από τον αποκλεισμό σοκ κόντρα στην σουηδική Έστερσουντ (του Γκρέιαμ Πότερ τότε) στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Στον πάγκο τωμ Βοιωτών βρίσκονταν ο Ζοζέ Ανιγκό, στον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Ράζβαν Λουτσέσκου, στο ντεμπούτο του στην Super League με τους ασπρόμαυρους καθώς λίγες ημέρες νωρίτερα είχε διαδεχθεί τον Αλεξάντερ Στανόγεβιτς.

Με το ρολόι να σημαδεύει το 28ο λεπτό ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Πρίγιοβιτς, με τον διαιτητή να δείχνει παίζεται (κι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το VAR για να αλλάξει απόφαση).

Ο Λουτσέσκου διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Μάνταλο, με τον Ανιγκό να αντιδρά στα όσα έλεγε ο Ρουμάνος τεχνικός, ο τελευταίος απάντησε και οι δύο τους αντάλλαξαν κάποια «γαλλικά» αγνοώντας τις συστάσεις για να ηρεμήσουν με αποτέλεσμα να βρεθούν στην κερκίδα καθώς… αποβλήθηκαν.

Αυτή πάντως δεν ήταν η τελευταία τους συνάντηση (το ματς έληξε 0-0) καθώς στο β’ γύρο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 5-0, ενώ την επόμενη σεζόν ο Ανιγκό ως προπονητής του Πανιωνίου υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη με τον Δικέφαλο να νικά δύσκολα με 1-0 χάρις στο γκολ του Ελ Καντουρί στο Β’ ημίχρονο.