Όταν ο Σιδηρόπουλος απέβαλε τον Λαμκέλ Ζε (video)

Ο Ντιεντιέ Λαμκέλ Ζε, που κατά πάσα πιθανότητα έρχεται στον Παναθηναϊκό, είχε αποβληθεί από τον Τάσο Σιδηρόπουλο σε παιχνίδια της Άντβερπ με την ολλανδική Άλκμααρ για το Europa League στις 30 του περασμένου Αυγούστου. Ο Έλληνας διαιτητής είχε αφήσει την Άντβερπ του Λάζλο Μπόλονι με 9 παίκτες, με αποτέλεσμα να έρθει ο αποκλεισμός από την Άλκμααρ και να… λούζεται με μπύρα στο τέλος της αναμέτρησης!

Το «Roi Baudoin», λοιπόν, κόντεψε να μετατραπεί σε αρένα, τόσο στην παράταση όσο και μετά τη λήξη της αναμέτρησης από τους εξοργισμένους οπαδούς της φλαμανδικής ομάδας.

Ο Έλληνας ρέφερι της αναμέτρησης τιμώρησε αρχικά με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ντιεμερσί Μποκανί στο 35′, ενώ στο 73′ έδειξε δεύτερη κίτρινη και στον Λάμκελ Ζε, που πανηγύρισε βγάζοντας την φανέλα μετά το γκολ, που σημείωνε το 1-0. Κάπως έτσι, με αποδυναμωμένη την Άντβερπ, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν στο 90′ το σκορ του πρώτου ματς και στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης έκαναν… περίπατο (κέρδισαν με 4-1).

Στο 115ο λεπτό του αγώνα σημειώθηκε η πρώτη ένταση, με τους οπαδούς των Βέλγων να επιχειρούν να… μπουκάρουν στο γήπεδο και την ασφάλεια να τους κρατά, ενώ μετά το τέλος στην αποχώρηση του Σιδηρόπουλου, πετούσαν κουτάκια και πλαστικά ποτήρια μπύρας, θεωρώντας τον υπαίτιο για τον αποκλεισμό της ομάδας.