Ουσιαστικός ο Άρης 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Ουσιαστικός ο Άρης επικράτησε άνετα με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης για να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μάνου Γκαρθία, Φαμπιάνο και Καμάτσο οι σκόρερ των «κίτρινων» που πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό.  Οι Αρκάδες έδειξαν πως θέλουν ακόμη αρκετή δουλειά. O Άρης ανέβηκε στην 5η θέση με 28 βαθμούς ενώ αντίστοιχα ο Αστέρας Τρίπολης καταλαμβάνει τη 10η με με 17 πόντους, ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Άκης Μάντζιος επέστρεψε ως αντίπαλος και αποθεώθηκε στο «Κλ. Βικελίδης», με τους πρώην παίκτες του επίσης να τον χαιρετάνε θερμά.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη ωστόσο στην πρώτη τελική του στο παιχνίδι να βρίσκει το γκολ. Στο 19ο λεπτό ο Μάνου Γκαρθία με πολύ ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν πάρει φόρα και απειλούσαν αρκετά την αντίπαλη εστία και στο 23’ ο Νταρίντα παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα. Ο Τσέχος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος αρχικά έδιωξε με τα πόδια και στην συνέχεια κατάφερε να μπλοκάρει.

Στο 32’ τελικά ήρθε το 2-0, όταν ο Νταρίντα γύρισε με ψυχραιμία στον προωθημένο Φαμπιάνο και εκείνος από κοντά έγραψε το 2-0. Ο Κρέσπι στο 40’ είχε μια καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Ισπανό να κάνει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αστέρα να πατάει καλύτερα και να έχει σημαντικές ευκαιρίες. Στο 56’ ο Σίτο έκανε την σέντρα στον Τιλίκα, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ αλλά να μπλοκάρει ο Κουέστα. Ένα λεπτό αργότερα ο Καστάνιο πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 62’ ο Γκαρντάφσκι γύρισε στον Κρέσπι ο οποίος σκόραρε αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά και από έλεγχο του VAR. Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός είχε πέσει και με τις αλλαγές, με τους Αρκάδες να έχουν τον έλεγχο αλλά να τους λείπει η ουσία και το καθαρό μυαλό όταν πλησίαζε στην αντίπαλη περιοχή. Ο Παπαδόπουλος στο 85’ έκανε ένα φοβερό τάκλιν περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή, προλαβαίνοντας τον Μαντσίνι πριν τον περάσει και σκοράρει σε κενή εστία.

Ο Άρης δεν σταμάτησε εκεί, με τον Καμάτσο στο 90’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα. Η άμυνα του Αστέρα αδράνησε, με τον Μαντσίνι να βγάζει με υπέροχη πάσα τον Καμάτσο απέναντι στον Παπαδόπουλο και αυτός με τρομερό πλασέ στην κίνηση γράφει το 3-0.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να παίρνει σημαντική νίκη που τον ανεβάζει στην 5η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας παρέμεινε στην 9η θέση με 17 πόντους.

Ο Τζήλος δεν είχε δύσκολο έργο.

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ετέμπο, Γκαρθία (Νταμπό 66′), Νταρίντα (Ιτούρμπε 77′), Γκαρσία, Μαντσίνι, Γκρέι (Καμάτσο 70′).

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο (Κωστέας 86′), Ιγκλέσιας, Τιλίκα, Σίτο (Ριέρα 76′), Μπερτόγλιο (Γκαρντάβσκι 46′), Ρεγκίς (Καπίγια 86′).