Ουσιαστικός ο Ολυμπιακός με σούπερ Ποντένσε 4-1 τον Άρη

Ο Ολυμπιακός είχε αυτό που του έλειπε στο ματς με τον Άρη. Αποτελεσματικότητα. Δίχως αυτή τη φορά να πετάξει ένα τσουβάλι χαμένες ευκαιρίες με σούπερ σταρ τον Πορτογάλο Ποντένσε, συνέτριψε 4-1 τους κίτρινους της Θεσσαλονίκης και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 94α γενέθλιά του στο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και δεν άφησε στους Θεσσαλονικείς κανένα περιθώριο αντίδρασης. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ποιότητα, έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο φθάνοντας σε δύο γκολ ανά ημίχρονο, αλλά στα αρνητικά τους δεν μπορεί να μην καταγραφούν τα αμυντικά κενά που εμφανίστηκαν ξανά.

Πλέον ο Ολυμπιακός που παρέμεινε επτά πόντους πίσω από τον ΠΑΟΚ,  απομακρύνθηκε 13 βαθμούς από την ΑΕΚ, έχοντας εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, ενώ ο Άρης παραμένει πέμπτος έχοντας αέρα πέντε πόντων από τον Παναθηναϊκό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε στην διάθεσή του τον Ομάρ, αλλά όχι τον τραυματία Τοροσίδη. Αν και δεν μπήκε όπως θα έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός είχε σήμερα απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο αυτό που χρειάζεται σε κάθε ματς. Ουσία στο παιχνίδι του και όχι ένα τσουβάλι χαμένες ευκαιρίες. Για την αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού πρώτος απ’ όλους «μίλησε» στον αγωνιστικό χώρο ο Πορτογάλος Ποντένσε που έκανε μαγικά και πέτυχε δύο γκολ, το ένα αμέσως μετά την μείωση του σκορ από τον Άρη σε 2-1. Εξαιρετικός ο πολλά υποσχόμενος Μασούρας άνοιξε το σκορ, ενώ είχε και μια ασίστ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλά στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, αλλά ο Μασούρας στο 27’ και ο Ποντένσε στο 35’ έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, στέρησαν νωρίς το όνειρο απόσπασης θετικού αποτελέσματος. Στο 74’ ο Άρης μπορεί να μείωσε με τον Μαρτίνες, ωστόσο αμέσως μετά ο Ποντένσε με μια ακόμα προσωπική ενέργεια έκανε το 3-1 και «κλείδωσε» οριστικά το ματς για τους Πειραιώτες. Το «κερασάκι» στην τούρτα των 94ων γενεθλίων έβαλε ο Γκερέρο που με κεφαλιά έκανε το 4-1 μετά από σέντρα του Κούτρη.

Δικαιολογημένες φωνές των γηπεδούχων για τον Σιδηρόπουλο για τη φάση του 47’ όταν σε σουτ του Κούτρη, ο Βέλεθ έκοψε την μπάλα με το χέρι, χωρίς ο διαιτητής από τη Ρόδο να καταλογίσει το πέναλτι.

Με 4-2-3-1 κατέβασε την ομάδα ο Μαρτίνς με μοναδική αλλαγή σε σύγκριση με τη Ριζούπολη τον Ομάρ που επέστρεψε αντί του τραυματία Τοροσίδη. Ο Σάββας Παντελίδης επίσης με 4-2-3-1 και τον Φετφατζίδη αντί του Ντιγκινί συγκριτικά με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε νωρίς τα καρέ του Κουέστα, όταν ο Χασάν έκλεψε στη μεσαία γραμμή, ο Μπουχαλάκης πάσαρε στον Ποντένσε, που σούταρε για να πέσει στην αριστερή του γωνία ο Κουέστα και ν’ απομακρύνει. Στη συνέχεια ο Άρης βγήκε μπροστά και πίεση και ψηλά για να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό στην κυκλοφορία του. Στο 7’ ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά για να διώξει ο Σα, ενώ στο 16’ σε μια καλή αντεπίθεση για τον Άρη, ο Φετφατζίδης αρχικά και στη συνέχεια ο Γιουνές, δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τη φάση.

Στο 24’ ο Άρης σε μια στιγμή που η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έδειχνε να μην πατάει καλά, έχασε την ευκαιρία με τον Φετφατζίδη, καθώς από το λάθος του Μιράντα, ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός έφυγε από δεξιά, πλάσαρε αλλά η μπάλα κύλησε παράλληλα με την εστία για να χαθεί η ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς. Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός σε μια φάση σήμα-κατατεθέν του άνοιξε το σκορ, όταν ο Φορτούνης έπαιξε κάθετα για τον Ομάρ και αυτός γύρισε ωραία την μπάλα στην μικρή περιοχή, για να έρθει από κοντά ο Μασούρας και να κάνει το 1-0 με το 3ο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Ο πρώην άσος του Πανιωνίου, ήταν αυτός που δημιούργησε στο 35’ και το δεύτερο γκολ με την γρήγορη σκέψη του ν’ αλλάξει το παιχνίδι αριστερά στον Ποντένσε, που έκανε κίνηση προς τον άξονα και με το δεξί νίκησε τον Κουέστα (αφού η μπάλα κόντραρε και ελάχιστα στον Βαλεριάνο) για το 2-0. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικός όσο λίγες φορές φέτος, μπόρεσε στην 3η του τελική να φτάσει σε δύο γκολ μέχρι το 35ο λεπτό και να έχει θέσει θεμέλια για μια άνετη επικράτηση.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν όπως τελείωσαν στο δεύτερο μέρος, ως προς τα πρόσωπα. Στο 47’ οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν δικαίως πέναλτι σε πλασέ του Κούτρη, μιας και το χέρι του Βέλεθ που κόβει την μπάλα, είναι στον αέρα και δεν ακουμπάει κάτω, ώστε να δικαιολογηθεί ως στήριγμα, ωστόσο ο Σιδηρόπουλος δεν έδειξε πέναλτι. Ο Σάββας Παντελίδης, προχώρησε στην πρώτη του κίνηση στο 56’ όταν έβγαλε από το ματς τον Φετφατζίδη για να μπει ο Μαρτίνες.

Η πρώτη ουσιαστική φάση για τον Ολυμπιακό στην επανάληψη, ήρθε στο 65’ και αφού λίγο νωρίτερα ο Μαρτίνς είχε περάσει τον Γκερέρο στη θέση του Χασάν, όταν ο Κούτρης έκανε σέντρα η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη που δεν έβαλε καλά το σώμα και το σουτ έφυγε πάνω από την εστία. Στο 68’ ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Βαλεριάνο, αλλά ο Σα είχε απάντηση στην κλειστή του γωνία.

Κι εκεί που το ματς έδειχνε πως δεν θα έχει περαιτέρω συγκινήσεις, ήρθαν δύο γκολ, μέσα σε ένα δίλεπτο, ένα για κάθε ομάδα. Ο Άρης βρέθηκε να κάνει το 2-1, όταν ο Βαλεριάνος βρέθηκε πάνω στην τελική γραμμή από δεξιά, γύρισε στον Γκαρσία που έπιασε άσχημα το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μαρτίνες που με δεξί σουτ, μείωσε το σκορ. Ωστόσο με τη σέντρα ο Ποντένσε ήταν ασταμάτητος και με τη σέντρα πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Βέλεθ, σούταρε και αφού το σουτ βρήκε και στον Ισπανό στόπερ, κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κουέστα για το 3-1. Στο 90’ ο Κούτρης έβγαλε τη σέντρα και ο Γκερέρο από κοντά με κεφαλιά διαμόρφωσε το 4-1.

Oλυμπιακός: Σα, Ομαρ, Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Φορτούνης (85′ Φορτούνης), Μασούρας (70’ Ανδρούτσος), Ποντένσε, Χασάν (62’ Γκερέρο)
Άρης: Κουέστα, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια (78’ Μπάσα), Σιώπης, Λάρσον, Ματέο, Φετφατζίδης (57’ Μαρτίνες), Γιουνές