Ούτε με… Συλαϊδόπουλο δεν μπορεί ο Παναθηναϊκός 0-0 με τον Άρη

O Άρης κράτησε το πλεονέκτημα των επτά πόντων απ’ τον Παναθηναϊκό καθώς στην 9η «στροφή» των play-offs της φετινής Super League 1, αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 και παρέμεινε στην τρίτη θέση.

Οι πράσινοι πήγαν με τον υπηρεσιακό προπονητή Σωτήρη Συλαϊδόπουλο στην Θεσσαλονίκη, αλλά η απομάκρυνση του Μπόλονι δεν τους… ενέπνευσε καθώς αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει, αυτή ήταν ο Άρης. Ακόμη και αν τιμωρηθούν οι κίτρινοι με αφαίρεση έξι πόντων, έχουν το πάνω χέρια μια αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν.

Οι «πράσινοι» είδαν τον Πούγγουρα να αποβάλλεται απερίσκεπτα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 71ο λεπτό, ενώ είχε προηγηθεί και μια ακόμα ατυχία, με την αναγκαστική αλλαγή του τραυματία Σένκεφελντ, στο 53’, για να μείνουν χωρίς νίκη για έβδομη σερί αγωνιστική!

Ο Άρης τελειώνει τα play-offs φιλοξενούμενος της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, την Κυριακή, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό, στην Λεωφόρο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κρατάει την συνοχή των γραμμών του, αμυνόμενος και να ψάχνει την γρήγορη επίθεση στην «κόντρα».

Τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριάρχησαν, με αποτέλεσμα από δύο κάρτες σε κάθε ομάδα, ενώ αξιόλογη φάση ή έστω… υποψία ευκαιρίας δεν υπήρξε.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία για γκολ καταγράφηκε από πλευράς «πράσινων», στο 25’, με τον Χατζηγιοβάνη όμως να την σπαταλάει, αφού -από την φοβερή κάθετη του Μακέντα- καθυστέρησε χαρακτηριστικά να σουτάρει απέναντι στον Κουέστα, κερδίζοντας μόνο ένα κόρνερ…

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους, αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα, μέχρι το 34ο λεπτό. Όταν και είχαν μια τελική από σουτ του Σάσα εκτός περιοχής, που πέρασε άουτ.

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές περιπτώσεις να ανοίξουν το σκορ, με τον Μολό να προλαβαίνει τον Γκαρσία στο 37’ και την κεφαλιά του Δεληζήση μετά από τρία λεπτά να περνάει άουτ.

Ο Άρης έκανε μια ακόμα φάση, την σπουδαιότερη του μάλιστα, για γκολ, με τον Μαντσίνι ωστόσο να σουτάρει άστοχα, από καλό σημείο, στο 43ο λεπτό!

Όπως τελείωσε το πρώτο 45λεπτο, ξεκίνησε και το δεύτερο… Ο Σένκεφελντ προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Διούδη δεν έπιασε την κεφαλιά, ο Μαντσίνι το εκμεταλλεύτηκε, προσπάθησε να πλασάρει αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, στο 47’.

Η ατυχία χτύπησε τους φιλοξενούμενους, με τον τραυματισμό και την αναγκαστική αποχώρηση του Σένκεφελντ στο 53’, με τον Αλεξανδρόπουλο να περνάει στα στόπερ και τον Σάντσες στον άξονα.

Ο Διούδης… απογειώθηκε στο 67ο λεπτό στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, για να διώξει εντυπωσιακά με το ένα χέρι!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε με 10 παίκτες στο 71’, από την απερισκεψία του Πούγγουρα και την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε από τον Βαντ επειδή έπιασε από τον λαιμό τον Μαντσίνι.

Αυτό βέβαια δεν τον απέτρεψε από το να επισκεφτεί με αξιώσεις τα καρέ του Κουέστα, αλλά η κεφαλιά του Βιγιαφάνιες από την πολύ ωραία σέντρα του Μολό από δεξιά στο 79’ πέρασε άουτ…

Ο Άρης προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή του και να φτάσει στο γκολ που έψαχνε, αλλά ο Διούδης φρόντισε να έχει τις κατάλληλες τοποθετήσεις, στις φάσεις του Μπρούνο στο 80’ και του Γκάνεα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ο Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία)θέλησε να… κόψει τον βήχα των ποδοσφαιριστών από νωρίς, μοιράζοντας κίτρινες κάρτες

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84’ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι (79’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (64’ Γκάμα), Γκαρσία, Μάνος.

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (53’ Σάντσες), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Χατζηγιοβάνης (63’ Ιωαννίδης), Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (76’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (75’ Καραγιάννης), Καρλίτος (64’ Μαουρίσιο).