Ούτε ο κορωνοϊός δεν λύγισε τον Άρη 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και πάντα στην κορυφή

Ο Άρης, παρά τις απουσίες εξαιτίας των κρουσμάτων κορωνοϊού, επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο “Κλ. Βικελίδης” και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου σημείωσε την πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες, φτάνοντας στους 16 βαθμούς.

Το αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη στο 55′ έκρινε τον αγώνα, με τον Άρη να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά να βρίσκει απέναντι έναν εξαιρετικό Παπαδόπουλο που κράτησε όρθια την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις. Βέβαια, κι ο Μάριος Σιαμπάνης στο ντεμπούτο του στον Άρη ήταν άψογος και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Ο Μπρούνο Γκάμα γι’ ακόμα μία αναμέτρηση ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Άρη. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, ύστερα από ένα “χλιαρό” πρώτο μέρος, μπήκε με… φόρα στο δεύτερο, έχασε μία πολύ καλή στιγμή στο 54′ και ένα λεπτό αργότερα είχε την… ασίστ στο αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη για το 1-0 των γηπεδούχων.

Γενικότερα, στο διάστημα που αγωνίστηκε, ο Γκάμα έδειξε γιατί είναι ο ηγέτης των “κιτρίνων”, ανεβάζοντας με την απόδοσή του όλη την ομάδα. Ωστόσο, ο παίκτης που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν ο Σαντέ Σίλβα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα και ξεχώρισε απ’ τα πρώτα λεπτά της παρουσίας του. Είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 64′, ενώ τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Ράσταβατς πέρασε σταδιακά στο παιχνίδι τους Γκόμεζ, Ορόσκο και Σίτο, αλλάζοντας όλη την επιθετική τριάδα πίσω από τον Μπαράλες, αλλά ο Αστέρας δε βρήκε ποτέ την απάντηση στο 1-0, αδυνατώντας να δημιουργήσει ακόμη και ευκαιρίες. Αντιθέτως, οι προωθήσεις των παικτών του Άρη, καθώς και οι αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, έμοιαζαν περισσότερο επικίνδυνες, και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον δυναμισμό και τη διάθεση του πρωτοεμφανιζόμενου Σιανέ Σίλβα. Χαρακτηριστικές είναι οι δύο φάσεις που προέκυψαν για τον Πορτογάλο αλλά και οι δύο του Μάνου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μάντζιος έριξε στη μάχη και τον Κάτσε, φρεσκάροντας το κέντρο του τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά πως ο χρόνος θα κυλούσε ήρεμα ως τη λήξη του αγώνα.

Και θα ήταν πραγματικά εντελώς ήρεμος, αν δεν χρειαζόταν άλλη μια σπουδαία επέμβαση του Σιαμπάνη στις καθυστερήσεις, με την οποία ο Άρης κράτησε το «μηδέν» στην εστία του και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ζήτησε πέναλτι στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης σε μια μονομαχία του Μπαράλες με τον Μπεναλουάν αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Βασίλης Φωτιάς από την Πέλλα με τη συμβολή του VAR έδειξε παίζεται. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά του Άρη να φωνάξει για πέναλτι στο Ματέο Γκαρσία, με τον διαιτητή να δείχνει και πάλι παίζεται.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια (86’ Λόπεθ), Τζέγκο, Γκαρσία, Μαντσίνι (61’ Σίλβα), Γκάμα (77’ Κάτσε), Μάνος.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης (90’ Μπ. Φερνάντεθ), Τασουλής, Βαλιέντε (72’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Κρέσπι (61’ Ορόσκο), Ριέρα (61’ Γκόμεζ), Τίλικα (72’ Σίτο), Μπαράλες.