Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γαλλία!

Στον παγκόσμιο θρόνο του ποδοσφαίρου ακριβώς 20 χρόνια μετά την πρώτη κατάκτηση του πρώτου Μουντιάλ ανέβηκε η Γαλλία, που επικράτησε 4-2 της Κροατίας στον μεγάλο τελικό.

Στο κατάμεστο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας οι «τρικολόρ» ήταν μία ταχύτητα πιο γρήγοροι και σίγουρα πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους, φτάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Μάτζουκιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γάλλους με… αυτογκόλ, όμως η «Χρβάτσκα» βρήκε τον τρόπο να απαντήσει, ισοφαρίζοντας με τον Πέρισιτς δέκα λεπτά αργότερα.

Η φάση που έκρινε τα πάντα διαδραματίστηκε μπροστά από την εστία της Κροατίας στο 36’. Ο διαιτητής Πιτάνα με τη βοήθεια του VAR καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Πέρισιτς και ο Γκριεζμάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους Γάλλους (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρήκαν ανοιχτούς χώρους στην αντίπαλη άμυνα και έφτασαν σε δύο ακόμα γκολ με τους Πογκμπά (59’) και Εμπαπέ (65’). Το μόνο που κατάφεραν οι Κροάτες ήταν να μειώσουν σε 4-2 με τον Μάτζουκιτς στο 69’ αλλά δεν είχαν ούτε δυνάμεις, ούτε καθαρό μυαλό για να απειλήσουν στη συνέχεια.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Πογκμπά, Ματουιντί (73’ Τολισό), Καντέ (55’ Ενζοζί), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (81’ Φεκίρ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Στρίνιτς (83’ Πιάτσα), Λόβρεν, Βίντα, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71’ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς.