Πάλι δύο δοκάρια, αλλά… ούτε στο κύπελλο δε νίκησε ο Ολυμπιακός στην Ξάνθη(0-0)

Μετά το πρωτάθλημα και στο κύπελλο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Ξάνθη. Στα Πηγάδια οι ερυθρόλευκοι είχαν δύο δοκάρια με τον Κώστα Φορτούνη, αλλά έμειναν στο 0-0 και πλέον έχουν μπροστά τους τη ρεβάνς στις 22 Ιανουαρίου στο Καραϊσκάκη κόντρα στους Ακρίτες, όπου χρειάζονται νίκη για να προκριθούν στους οκτώ του θεσμού. Ο Ολυμπιακός είχε δύο δοκάρια και στο πρωτάθλημα στην Ξάνθη όπου είχε μείνει στο 1-1, σε ματς όμως που είχε κάνει 17 τελικές προσπάθειες, ενώ σήμερα μόλις τέσσερις χάρη στο εξαιρετικό στήσιμο από τον Μίλαν Ράσταβατς.
Ντεμπούτο για τους Πειραιώτες έκανε ο Μασούρας, ο οποίος έδειξε διάθεση. Δεν πήρε βοήθειες επιθετικά από Ναουέλ και Φετφατζίδη ο Ολυμπιακός, όπως και από τον Γκιγιέρμε που δεν έκανε το καλύτερο δυνατό παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς να συμβεί κάτι αξιόλογο, ωστόσο σιγά σιγά ο ρυθμός βελτιωνόταν και ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ. Το οριζόντιο δοκάρι, όμως, στέρησε το γκολ από τον Φορτούνη, ο οποίος με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 11΄ λίγο έλειψε να σκοράρει. Αυτή η φάση αφύπνισε τους γηπεδούχους που έδειχναν να ξεθαρρεύουν και προσπάθησαν να απειλήσουν. Το κατάφεραν αλλά ο Σα είπε «όχι» στο μακρινό σουτ του Καμαρά στο 20’, ενώ τρία λεπτά μετά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ στον Μπρίτο.
Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαορίες με τον Ναουέλ να πιάνει το σουτ στην κίνηση αλλά τον Μπαξεβανίδη να βάζει την… σωτήρια κόντρα, ενώ η Ξάνθη ζήτησε πέναλτι στο 29’ για χέρι του Κούτρη, με τον Ζαχαριάδη να δείχνει «παίζετε».

Με διάθεση να πιέσει ώστε να βρει το γρήγορο γκολ μπήκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες είχαν διάθεση, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βούκοβιτς στο 53’ αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ καθώς ο Μεριά που είχε κάνει την… ασίστ, ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο.

Η καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, πάντως, γράφτηκε πέντε λεπτά αργότερα! Μετά από εξαιρετική σέντρα του Τοροσίδη, ο Φορτούνης νίκησε άπαντες στον αέρα αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό αφού σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ζίφκοβιτς! Αυτή η φάση ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στο ματς. Ο Ράσταβατς έριξε στη μάχη τον Μπαριέντος, ο δε Μαρτίνς τους Μασούρα στο 61΄, Νάτχο στο 68΄και Χασάν στο 74΄, ωστόσο το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριάδη(Μακεδονίας).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Καβάτσεβιτς (91’ Αλμεϊδα), Ντουρίτσκοβιτς, Καντά (59′ Μπαριέντος), Μπρίτο (85′ Μελισσόπουλος), Κάστρο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (68′ Νάτχο), Φορτούνης, Ναουέλ, Φετφατζίδης (61′ Μασούρας), Γκερέρο (74′ Χασάν).