Πάλι ισοπαλία στη μάχη Αστέρα Τρίπολης-Βόλου

Όπως στο ματς του πρώτου γύρου έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου, η μάχη του Αστέρα με τον Βόλο δεν έβγαλε νικητή. Οι δύο ομάδες αυτή τη φορά ήλθαν ισόπαλες 0-0 στην επανεκκίνησή τους στο πρωτάθλημα πήραν από έναν βαθμό, με τους Αρκάδες να είναι συνολικά ανώτεροι αλλά και άστοχοι ενώ είδαν και τον Κλέιμαν να κάνει εξαιρετικό ματς και να τους σταματά.

Εμφανής η απουσία του Πάολο Φερνάντες (που πήρε μεταγραφή για την ΑΕΚ) για την ομάδα του Βόλου που δεν είχε λύσεις από τη μέση και μπροστά, φτιάχνοντας λίγες καλές φάσεις σε όλο το ματς.

Καλύτερα μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης στο παιχνίδι, έχοντας ορισμένες καλές στιγμές, με τον Βόλο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπενίτο έκανε τη γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίτο, με τον Κλέιμαν να κάνει μια μεγάλη επέμβαση και την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αστέρας απείλησε ξανά στο 8ο λεπτό με τον Κρέσπι να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ, με τον κίπερ του Βόλου να διώχνει γρήγορα. Η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17’ όταν ο Νοκέρ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Τα λεπτά περνούσαν, οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα και άρχιζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες για γκολ. Ο Νοκέρ ήταν εκείνος από την ομάδα της Μαγνησίας που απειλούσε την εστία του Παπαδόπουλου, με τον κίπερ του Αστέρα να κάνει σημαντικές επεμβάσεις και να κρατάει το μηδέν.

Στο 55’ οι Αρκάδες έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μπαρτόλο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, ο Αργεντινός έκανε το πλασέ, αλλά ο κίπερ του Βόλου έδιωξε με το πόδι. Στο 70’ απείλησε ξανά ο Μπαρτόλο, με την προσπάθειά του να κόβεται, ο Τιλίκα πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 76’ ο Τιλίκα βρήκε δίχτυα μετά από πάσα του Μπαρτόλο, αλλά ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν έγινε κάποια άλλη σπουδαία φάση, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη.

Ο Τζοβάρας δεν είχε κάποια δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει και έκανε ένα καλό παιχνίδι.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κρέσπι (66΄ Μπαράλες), Σίτο (65΄ Γκαρντάφσκι), Τιλίκα (87΄ Μπερτόγλιο), Μπενίτο (46΄ Mπαρτόλο).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Αλχο, Μεταξάς (68΄ Πίρινεν), Μπαριέντος, Μεθκίδα (79΄ Ματίγια), Νοκέρ (72΄ Κούτσιας), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.