Παλικάρι ο ΟΦΗ πήρε 2-2 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

Παλικάρι ο ΟΦΗ στάθηκε όρθιος στο Περιστέρι και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ισοπαλία 2-2 απ’ τον Ατρόμητο που είχε προηγηθεί 2-0 με Μουνίθ (15′) και Άλιμπεκ (35′).

Οι Κρητικοί απάντησαν με Λάμπρου (59′) και Φελίπε (69′), ενώ τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες. Ο ΟΦΗ με τον βαθμό αυτόν συνεχίζει τη μάχη του για την εξάδα, καθώς έφτασε στους 33 πόντους στην 6η θέση. Ο Ατρόμητος από την άλλη είναι στην 13η θέση με 14 πόντους.

Ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος. Στο 10′ ο Αλιμπέκ βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Κουλούρη, με τον Επασί να βάζει το «στοπ» στο τετ-α-τετ με τον Έλληνα φορ. Στην εξέλιξη της φάσης ο πορτιέρε του ΟΦΗ είπε «όχι» και στο διαγώνιο σουτ του Ροτάριου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γρήγορο γκολ, εξαργυρώνοντας το καλό τους πρόσωπο στα πρώτα λεπτά. Στο 15′, ύστερα από φάση διαρκείας που ξεκίνησε από πίεση ψηλά, ο Μουνίθ έκανε το μπάσιμο προς την αντίπαλη περιοχή, πέρασε τον Γιαννούλη και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά, οι Κρητικοί ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων (η υπέρ τους κατοχή έφτασε στο 62%). Χωρίς, ωστόσο, να μπορέσουν να απειλήσουν με αξιώσεις. Ενώ, παράλληλα είδαν τον Ντε Γκουζμάν στο 23′ να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω τραυματισμού (με τον Στάικο να μπαίνει στη θέση του).

Για να φτάσουμε στο 35′, όταν ο Αλιμπέκ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία μεταξύ των Βούρου και Πασαλίδη, πήρε την μπάλα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος, παρά τις 1-2 καλές στιγμές που είχε εν συνεχεία η ομάδα του Κρις Κόλμαν (μεταξύ αυτών το φαλτσαριστό σουτ του Ροτάριου στο 41′), η οποία πήγε στα αποδυτήρια με επτά τελικές (οι τέσσερις στον στόχο) έναντι δύο (μίας στον στόχο) για τον ΟΦΗ.

Ο Νιόπλιας με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου γύρισε το σύστημα του ΟΦΗ σε 4-3-3 με την είσοδο του Ντουρμισάι αντί του Πασαλίδη. Την πρώτη καλή στιγμή την είχε εκ νέου ο Ατρόμητος με το τετ-α-τετ του Ροτάριου (ύστερα από τρομερή κάθετη του Κουλούρη) στο 47′, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 53′ με το γυριστό του Ντουρμισάι που κόντραρε.

Στο 59′ ο ΟΦΗ κατάφερε να μειώσει (2-1), όταν ύστερα από σέντρα από τα αριστερά, ο Γιαννιώτης έκανε λανθασμένη έξοδο, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια και τον Λάμπρου να επωφελείται, για να τη στείλει χωρίς πίεση στα δίχτυα.

Για να έρθει το απόλυτο σοκ για τους γηπεδούχους στο 67′, με τον Γκορτσίλα να δίνει πέναλτι για χέρι του Έρλινγκμαρκ ύστερα από εκτέλεση φάουλ. Πολύ δύσκολη φάση, με τα ριπλέι να μην δίνουν σαφή εικόνα, αλλά το VAR να έρχεται να συμφωνήσει με την απόφαση του Έλληνα ρέφερι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Φελίπε, ο οποίος έστειλε την μπάλα από την αντίθετη κατεύθυνση απ’ αυτή που έπεσε ο Γιαννιώτης, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 78′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Στάικο να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα. Στο 86′ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα -σχεδόν εφιαλτικά- για τον ΟΦΗ, όταν ο Τοράλ αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Ο Νίκος Νιόπλιας είχε ολοκληρώσει ήδη τις πέντε αλλαγές του, με την ομάδα του να συνεχίζει με εννέα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ατρόμητος είχε σπουδαία στιγμή με τον Κουλούρη (κεφαλιά που μπλόκαρε ο Επασί στο 88′), σκόραρε με τον ίδιο παίκτη στο 90’+2′ -με το γκολ να ακυρώνεται σωστά για επιθετικό φάουλ στον Μαρινάκη- ενώ φώναξε και για πέναλτι στο 90’+5′ (χωρίς να τον δικαιώνει το ριπλέι). Εντέλει τίποτα δεν άλλαξε, με το 2-2 να μένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Τζοβάρας (69′ Καστεγιάνο) – Ροτάριου, Χαρίσης (69′ Ντένιτς), Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ – Αλιμπέκ (63′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί – Ουές (70′ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46′ Ντουρμισάι), Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης – Τοράλ, Ντε Γκουζμάν (23′ Στάικος), Γκαγιέγκος, Λάμπρου (70′ Τσιλιανίδης) – Φελίπε (82′ Σελίμοβιτς).