Παναθηναϊκός: Για τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη κόντρα στο Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται σήμερα στο ΟΑΚΑ τον Αστέρα Τρίπολης με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στη βαθμολογία.

Οι “πράσινοι” μετά τον θριαμβο επί της ΑΕΚ, δεν κατάφεραν την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στο Παναιτωλικό να δώσουν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και έμειναν στη 10η θέση με 13 βαθμούς.

Τώρα απέναντι στους Αρκάδες ψάχνουν την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους και την πρώτη κόντρα σε ομάδα της επαρχίας.

Από την πλευρ΄΄α του Αστέρας Τρίπολης, όντας 13ος με 11 βαθμούς, θέλει να επιστρέψει στις νίκες, καθώς προέρχεται από 3 συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και η τελεταία φορά που πήρε του πολύτιμους 3 βαθμού ήταν στις 28/10 απέναντι στη Λαμία.

Στο σημείο αυτό βέβαια, αξίζει να ανφερθεί πως η ομάδα της Τρίπολης δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Παναθηναϊκό ως γηπεδούχο, αλλά έχει αποσπάσει 6 ισοπαλίες.

Ενδιαφέορντα στοιχεία από την επίσημη σελίδα της Superleague

Έστω και αν χρειάστηκε να καλύψει διαφορά δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει την πρώτη εντός έδρας νίκη του με αντίπαλο την ΑΕΚ και να ελπίζει ότι θα βελτιώσει κι άλλο τη βαθμολογική του θέση.

Βέβαια οι «πράσινοι» χρειάζεται τώρα να φτάσουν σε μια άλλη πρωτιά! Δεν έχουν κερδίσει ακόμα ομάδα της περιφέρειας και μάλιστα έχουν χάσει και τα τρία παιχνίδια στην έδρα τους με αυτές! Δηλαδή από ΟΦΗ, Ξάνθη και ΑΕΛ, ενώ έχει δύο ισοπαλίες εκτός έδρας, με Λαμία και Παναιτωλικό.

Ακόμα και στα παιχνίδια της έδρας του που δεν έχασε, ο Παναθηναϊκός άργησε να αντιδράσει. Αναφέραμε την ανατροπή με την ΑΕΚ, ενώ τον Ολυμπιακό τον ισοφάρισε. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει σκοράρει στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο στα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει.

Με την Ξάνθη ήταν ισόπαλος, ενώ στα άλλα τέσσερα πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Επίσης δεν έχει ανοίξει το σκορ σε κανένα και έχει προηγηθεί στο σκορ μόνο στα τελευταία λεπτά με την ΑΕΚ, όσο παίχτηκε παιχνίδι μετά το γκολ του Κολοβέτσιου.

Με αυτά και αυτά η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει τέσσερις βαθμούς στην έδρα της, με Ολυμπιακό και ΑΕΚ, και εννέα εκτός έδρας.

Ο Αστέρας Τρίπολης θα βρεθεί στο «Σπύρος Λούης» σε μια περίοδο που πάλι δεν μπορεί να νικήσει.

Μετά τις νίκες σε Νέα Σμύρνη και με Λαμία, που του έδωσαν ανάσα, δεν κέρδισε τους τρεις αγώνες του Νοέμβρη, όπου πάντως έχασε μόνο από τον Άρη.

Αυτή η ήττα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» πάντως είναι η μοναδική του Αστέρα στα πέντε τελευταία παιχνίδια του.

Η παράδοση του Αστέρα, όταν επισκέπτεται τον Παναθηναϊκό, έχει ένα καλό και ένα κακό για αυτόν. Το κακό είναι ότι δεν έχει κάνει νίκη σε 14 επισκέψεις, το καλό είναι ότι έχει φύγει έξι φορές αήττητος με ισοπαλίες.

Το Μάρτη του 2018 έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αφού ισοφαρίστηκε στο 87’, ενώ τον περασμένο Φεβρουάριο ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0.

Ανεξάρτητα έδρας ο Παναθηναϊκός έχει μόλις τρεις ήττες από τον Αστέρα και από αυτές μόνο μια στα τελευταία 16 επίσημα παιχνίδια.