ΠΑΟΚ: Ο Μαργαρίτης έτρεχε με… 300 και έδωσε τη νίκη στο τέλος(vid)

Το πρώτο του διπλό στο φετινό BCL πήρε ο ΠΑΟK κόντρα στην Τέλεκομ Μπον, με ήρωα τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος στην 300η εμφάνιση του με τη φανέλα του “δικέφαλου” πέτυχε το νικητήριο σουτ 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο τέλος του πρωτου δεκαλέπτου με 25-15, εκμεταλευόμενη τα 7 λάθη της ελληνικής ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο οι “ασπρόμαυροι” αντέδρασαν και με κύριο όπλο τους τα τρίποντα(7/8) “μάζεψαν” τη διαφορά στο μισό και έκλεισαν το ημίχρονο με 50-45.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη συνέχισαν με παρόμοια ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου, πέρασαν μπροστά ακόμα και με 8 πόντους(61-69). Ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 69-73.

Στη τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι, καθώς σε 7:30 αγωνιστικά λεπτά περιορίστηκε στους πέντε πόντους κι έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 81-78. Ακολούθως με ένα τρίποντο του Μαργαρίτη και διαδοχικές χαμένες επιθέσεις, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με απόλυτη ισορροπία (81-81), στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα.

Εν τέλει το σουτ του Μαργαρίτη, από το ύψος περίπου της γραμμής των βολών, έδωσε την πολίτυμη νίκη στους Θεσσαλινικείς, οι οποίοι βρίσκονται πλέον στην 7η θέση του ομίλου τους με ρεκόρ 3-4 και ισοβαθμούν με άλλους δύο αντιπάλους του.