ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: Ματς-ροντέο χωρίς νικητή στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα (0-0), αλλά θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένος που δεν έχασε από τον ΟΦΗ στην Τούμπα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπορεί να είχε αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια του, να πίεσε και να έκλεισε τους Κρητικούς στην περιοχή τους, αλλά τις φάσεις που έκανε ο ΟΦΗ δεν τις είχε στο παιχνίδι…

Μια φορά στο πρώτο ημίχρονο και μια λίγο πριν από την εκπνοή του αγώνα (με πρωταγωνιστή τον Ντίκο και τον Περέα που σημάδεψε το δοκάρι) οι φιλοξενούμενοι έχασαν ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να φύγουν με τη νίκη από την Τούμπα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίστευε ότι πατούσε καλά στα πόδια της και παρά τις ελλείψεις θα κέρδιζε το παιχνίδι, αλλά δεν μέτρησε σωστά τον αντίπαλό της. Ο ΟΦΗ στήθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε γήπεδο στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν τον άφησε να του δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνά του και δικαίως έφυγε από την Θεσσαλονίκη με το θετικό αποτέλεσμα της ισοπαλίας.

O ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πολύ δυνατά στο ματς πιέζοντας ψηλά τον ΟΦΗ.

Στο δεύτερο μόλις λεπτό ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ολιβέιρα να παίρνει την κάθετη από τον Σάστρε, να σουτάρει σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι του Μανδά. Ωστόσο στο τέλος της φάσης και έπειτα από έλεγχο VAR ο Καραντώνης υπέδειξε τη φάση ως μη γενόμενη.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν σταδιακά το ματς, χωρίς ωστόσο να βγαίνουν στην αντεπίθεση με αξιώσεις καθώς «πάγωναν» τον ρυθμό.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΟΦΗ χωρίς ωστόσο να φτάσει σε μεγάλες φάσεις παρά μόνο λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

Στις καθυστερήσεις (91΄) ο Μανδάς πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα όταν ο Ολιβέιρα, πήρε την μπάλα στη περιοχή από σέντρα του Ζίβκοβιτς, έκανε το γυριστό σουτ αλλά ο Μανδάς εκτινάχθηκε εντυπωσιακά σώζοντας την εστία του. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς όταν ο Ντίκο βγήκε στην κόντρα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Περέα που με μονοκόμματο σουτ τράνταξε το δοκάρι του Κοτάρσκι.

Πισωγύρισμα για τον ΠΑΟΚ που έχασε την ευκαιρία να πιάσει ξανά την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση, πολύτιμος βαθμός για τον ΟΦΗ που συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με τον Βάλντας Νταμπράουσκας στον πάγκο, ξεμακραίνοντας από την τελευταία δυάδα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (73΄ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (65΄ Τόμας), Ντόουγκλας, Σβαμπ (73΄ Ντάντας), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής (72΄ Γιαννούλης), Πασλίδης, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (56΄ Περέα), Λάρσον, Τοράλ (73΄ Νέιρα), Μπαλογιάννης, Ντίκο (93΄ Τσιλιανίδης).