Πάρτι η Λίβερπουλ με θύμα την Λέστερ 0-4

Τρελό πάρτι έστησε η Λίβερπουλ στο ματς με την Λέστερ και με το επιβλητικό 4-0 έκανε πρόβα στέψης. Με αύρα… Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ό, τι ήθελε στο «King Power» και χάρη σε ένα εκπληκτικό 7λεπτο μετά το 70′, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της (4-0) επί της Λέστερ, για τη 19η αγωνιστική της Premier League και πλέον κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι βρίσκεται αγκαλιά με το πρώτο της πρωτάθλημα ύστερα από 30 χρόνια.

Κορυφαίοι για τους «κόκκινους», οι οποίοι πλέον βρίσκονται στο +13 -και με αγώνα λιγότερο- από τις δεύτερες «αλεπούδες» (που είναι πολύ πιθανό να βρεθεί 3η αν κερδίσει η Μάντσεστερ Σίτι τη Γουλβς), οι Φιρμίνο με δύο γκολ και Αλεξάντερ-Άρνολντ (1 γκολ, δύο ασίστ).

Η Λίβερπουλ μπορεί να πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη 1-0, ωστόσο, μόνο ικανοποιημένη δεν ήταν με το έως τότε σκορ. Όχι μόνο επειδή δεν είχε επιτρέψει στη Λέστερ να πραγματοποιήσει τελική προσπάθεια στην εστία της, αλλά κυρίως γιατί η ίδια δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να έχει σκοράρει πολλά περισσότερα τέρματα.

Μόλις στο 2’ είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ και Σαντιό Μανέ, με τον Σαλάχ να μην αξιοποιεί την υπέροχη μπαλιά του Κεϊτά στο 11’.

Τελικά, οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στο 31’, όταν ο Άρνολντ σέντραρε και ο Φιρμίνο πιάνοντας… επιβλητικά την κεφαλιά έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 34’, ο Σμάιχελ πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Μανέ. Έπειτα, ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να υπάρξει κάποια άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας, με τη Λίβερπουλ να έχει ανεβασμένες τις γραμμές της και να ασκεί αφόρητο πρέσινγκ. Χάρη σε αυτό, εξάλλου, ξεκίνησαν και μία σειρά αντεπιθέσεων της στο πρώτο.

Στο δεύτερο αν και οι παραγόμενες ευκαιρίες συνέχισαν να έχουν… κόκκινο χρώμα, μέχρι το 70′ το σκορ παρέμενε 0-1. Και εκεί άρχισε το… πάρτι της Λίβερπουλ.

Αρχικά, στο 71′ ο Μίλνερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (είχε αντικαταστήσει λίγα δευτερόλεπτα πριν τον Σαλάχ) ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Σογιουντσού (με χέρι). Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φιρμίνο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, πάλι από ασίστ του Άρνολντ, για να έρθει ο τελευταίος στο 78′ να χριστεί και εκείνος σκόρερ, ολοκληρώνοντας ένα απίστευτο 7λεπτο για την ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε με τη Λέστερ να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα και τη Λίβερπουλ να σκέφτεται ήδη το επόμενο… θύμα της στην πορεία επιστροφής στον πολυπόθητο τίτλο.