Πάρτι στο Βόλο ο Παναθηναϊκός

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλάσιος ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 5-1 τον Βόλο και αφού έφτασε τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό αήττητος στο ντέρμπι της επόμενης (11ης) αγωνιστικής στην “Λεωφόρο Αλεξάνδρας”.

Οι “πράσινοι” έφτασαν σε μια εύκολη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Με την συμπαράσταση των οπαδών τους οι οποίοι κατέκλυσαν το Πανθεσσαλικό (χωρίς να προκληθεί το παραμικρό επεισόδιο) και με τον Παλάσιος σε μεγάλα κέφια πέρασαν από μια απ΄τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος χωρίς απώλειες.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με διάφορους τρόπους έψαχνε το γκολ απέναντι στον φοβισμένο Βόλο που δεν απείλησε καθόλου.

Πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν “κλειδώσει” τη νίκη μετά από δυο προσωπικές ενέργειες του Παλάσιος (39΄και 44΄) ο οποίος ανέλαβε να πάρει στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα μετά τον τραυματισμό του Αϊτόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος επιχείρησε να αντιδράσει με πρωταγωνιστή τον Οζέγκοβιτς, αλλά σε δυο περιπτώσεις (48΄ και 60΄) δεν κατάφερε να βρει στόχο και να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Τελικά, αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με την βοήθεια των παικτών του Βόλου όταν από ένα σουτ του Χουάνκαρ (64΄) η μπάλα κόντραρε στον Εσκοβάλ (0-3) και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Κλέιμαν. Λίγο αργότερα ο Τσέριν (67΄) πέτυχε το 0-4 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο «διπλό» των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός με την απόδοσή του δεν επέτρεψε στον Βόλο να πιστέψει ότι θα μπορούσε να έπαιρνε κάτι από το παιχνίδι και με την επιβλητική εμφάνισή του έστειλε μήνυμα τίτλου στους άλλους διεκδικητές.

Oι “πράσινοι” δεν έκοψαν τον ρυθμό τους και φιλοδώρησαν τον Βόλο με πέντε γκολ καθώς ο Σπόραρ  (76΄)σκόραρε κι αυτός, ενώ ο Βόλος (84΄) κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Νοκάρ (σε μαρκάρισμα του Σένκεφελντ στον Τσοκάνη) και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (1-5) στο Πανθεσσαλικό.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (85’ Ουές), Τσοκάνης, Μπαριέντος (72’ Ματίγια), Πάολο Φερνάντες (85’ Μπακόκιο), Μεθκίδα (46’ Νοκέρ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (71’ Κούτσιας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (86’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν (78’ Τσόκαϊ), Τσέριν, Μπερνάρ (86’ Γκάνεα), Παλάσιος, Βέρμπιτς (69’ Κουρμπέλης), Σπόραρ (78’ Ιωαννίδης).