ΠΑΣ και Λαμία έμειναν στο 1-1 σε ματς που στιγμάτισε ο τραυματισμός του Κόντε

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με τη Λαμία έμειναν στο 1-1στους «Ζωσιμάδες»! Σκόρερ χρίστηκαν οι Εραμούσπε και Νούνιες, με αγωνία να υπάρχει για την κατάσταση του Πέδρο Κόντε. Ο Ισπανός αποχώρησε με κλάματα στο δεύτερο ημίχρονο και οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι ενδέχεται να έχει υποστεί ρήξη χιαστού στο αριστερό πόδι – και όχι στο δεξί, όπου είχε χειρουργηθεί πέρυσι.

Ο δε Ζερόμ Πριό, αποχώρησε για το νοσοκομείο, πιθανότατα με διάσειση.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, που μόλις στα 24 δευτερόλεπτα κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Κορνέζου στον Παμλίδη! Μια απόφαση που ωστόσο ανατράπηκε, αφού ο Τσακαλίδης συμβουλεύτηκε το VAR.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εν συνεχεία τον έλεγχο, ωστόσο στην πρώτη καλή στιγμή του, ο ΠΑΣ προηγήθηκε. Ήταν στο 13’, όταν ο Εραμούσπε έπιασε εξαιρετική κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σόρια, ανοίγοντας το σκορ.

Η Λαμία εξακολουθούσε παρ’ όλα αυτά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Μπεχαράνο να πιάνει φοβερό βολέ από το ημικύκλιο της περιοχής στο 19’ αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 30’ ο Πριό απόκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, με τους Ηπειρώτες να… ξυπνούν στη συνέχεια και να βγάζουν τρεις τελικές σε ένα δίλεπτο αλλά να βλέπουν τον Σιμόν να κόβει την προσπάθεια του Ροσέρο στο 37’, τον Σαράνοφ να αποσοβεί τον κίνδυνο σε σουτ του Μπιλμπάο στο 38’ και το σουτ του Κόντε δευτερόλεπτα αργότερα να περνά άουτ.

Η ομάδα του Φέστα δεν πτοήθηκε και ανέκτησε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κορνέζο να αγγίζει το 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ανάγκασε τον Κιάκο σε σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία άσχημη εξέλιξη, καθώς ο Πριό αποχώρησε με κολάρο μετά από σύγκρουση με τον Σλίβκα και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, έχοντας υποστεί διάσειση.

Λίγο αργότερα, στο 58’, η Λαμία κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ο Νούνιες νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη – που είναι αντικαταστήσει τον Γάλλο.

Στο 64’, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, όταν ο Κιάκος βγήκε τετ α τετ με τον Σαράνοφ ωστόσο απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λαμίας, που έβγαλε σε κόρνερ.

Ένα δίλεπτο αργότερα σημειώθηκε ο τραυματισμός του Κόντε, με τους Λαμιώτες να παίρνουν εν συνεχεία τα ηνία και να χάνουν σειρά μεγάλων ευκαιριών με Τζανδάρη (72’), Τσιλούλη (77’) και Σλίβκα (84’).

Ο Λώλης απάντησε με ανάποδο ψαλίδι που πέρασε άουτ στο 89’ αλλά εντέλει τίποτα δεν άλλαξε στα δώδεκα λεπτά των καθυστερήσεων, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.

Ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης, στα 24 δευτερόλεπτα χρειάστηκε το VAR για τη φάση του πέναλτι στον Παμλίδη. Στο 43′, πήρε τη φάση πάνω του στην πρώτη του Τσιλούλη και έδωσε κίτρινη κάρτα για θέατρο, ενώ στη φάση του τραυματισμού του Πριό ακύρωσε κατευθείαν το γκολ της Λαμίας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Πριό (53’ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79’ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (70’ Λιάσος), Κόντε (70’ Λώλης), Ροσέρο, Παμλίδης (79’ Μέντες).

Λαμία (Τζ. Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σιμόν, Νούνιες (79’ Τσούκαλος), Μπεχαράνο (87′ Μπάμπης), Σλίβκα, Μανούσος (68’ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (68’ Τζανδάρης), Τσιλούλης.