Πάτησε κορυφή ο ΠΑΣ, εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό

Άλλη μια νίκη εις βάρος του Παναθηναϊκού πέτυχε απόψε στους Ζωσιμάδες ο ΠΑΣ Γιάννενα  (1-0) με ένα καταπληκτικό γκολ από τον Γκαρντάβσκι.

Οι Ηπειρώτες ΄΄εχουν γίνει ο εφιάλτης των «πράσινων»!

Πέρσι τον κέρδισαν τρεις φορές (οι δυο  για το Κύπελλο και μια για το πρωτάθλημα) μέσα σε 15 μέρες, ενώ φέτος νίκησαν ξανά και τους έκοψαν την φόρα με την οποία ξεκίνησαν την περίοδο μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Απόλλωνα.

Παράλληλα, ο «Αγιαξ της Ηπείρου» έφτασε τις έξι νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, τέσσερα για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο, ενώ έκανε το «δύο στα δύο» σε ξεκίνημα πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 1980 (41 χρόνια μετά…) αφού μετά το «διπλό» στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ κέρδισε και τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησε, πίεσε, αλλά παρά την κατοχή της δεν είχε πολλές ή μεγάλες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και γνώρισε δικαίως την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά και ο Σέρβος προπονητής καθυστέρησε να αλλάξει κάτι στην τακτική του και το έκανε στο 70’ με τη διπλή αλλαγή των Βιγιαφάνιες και Παλάσιος αντί Μαουρίσιο και Αϊτόρ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα μπήκαν και οι Μακέντα και Χατζηγιοβάνης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και μόλις στο πρώτο δίλεπτο είχαν δύο «επισκέψεις» στην εστία του Παναθηναϊκού, με πιο σημαντική στιγμή το σουτ του Πέερσμαν που κόντραρε και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και μάλιστα με πολύ εντυπωσιακό τρόπο. Από έξυπνη κίνηση και «σπάσιμο» της μπάλας του Περέα, ο Γκαρντάβσκι με τρομερό μακρινό σουτ έκανε το 1-0 για τον ΠΑΣ στο 5ο λεπτό.

Στο 42’ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν από γύρισμα του Χουάνκαρ από τα αριστερά, ο Αϊτόρ αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε πολύ κακό τελείωμα.

Στο 44’ από χαμηλή σέντρα του Μορέιρα ο Περέα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, χάνοντας πολύ σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με αποτέλεσμα να «κλείσει» το ημίχρονο με 1-0 υπέρ της γιαννιώτικης ομάδας.

Μετά την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός βγήκε στο γήπεδο με πιο επιθετική διάθεση και άρχισε να ψάχνει με καλύτερες συνεργασίες την προσέγγιση της αντίπαλης περιοχής.

Στο 54’ ένα πολύ καλό φάουλ του Λούντκβιστ από τα 40 μέτρα έφυγε πολύ λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν ενώ στο 63’ από αντεπίθεση του ΠΑΣ ο Περέα «έτρεξε» τον Βέλεθ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη από δύσκολη γωνία.

Στο 78’ από συνεργασία των Βιτάλ και Παλάσιος η μπάλα επέστρεψε στον πρώτο, ο οποίος πλάσαρε από πλάγια αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοντίγκιν.

Στο 85’ από σέντρα του Χατζηγιοβάνη ο Κάργας στην προσπάθειά του να αποκρούσει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 90′ από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα έκανε κάκιστο τελείωμα μέσα στη μικρή περιοχή, με την κεφαλιά του να περνάει πολύ άουτ.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδωσε πέναλτι (59΄  ) υπέρ του ΠΑΣ, όμως στη συνέχεια αφού έλεγξε την φάση μέσω του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πεέρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε (42’ λ. τρ. Μορέιρα, 86’ Μιλιντσεάνου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (70’ Βιγιαφάνιες), Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79’ Μακέντα).