Πάτησε ξανά στη δεύτερη θέση ο Άρης 3-0 τον Ατρόμητο

Πάτησε ξανά στη δεύτερη θέση ο Άρης, που συνέτριψε 3-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Ατρόμητο στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1.

Oι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο καλό τους πρώτο 25λεπτο χάρη στη σουτάρα του Γκάνεα (22′) και ευτύχησαν να είναι όσο αποτελεσματικοί χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο. Πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ με τους Σάσα (65′, ασίστ Γκάνεα) και Σίλβα (80′) και παίρνοντας το «τρίποντο».

Ο ‘Αρης πλέον είναι στους 47 βαθμούς και στο +1 από τον 3ο ΠΑΟΚ, στο +3 από την 4η ΑΕΚ (παιχνίδι λιγότερο) και στο +6 από τους Αστέρα Τρίπολης και Παναθηναϊκό (ματς λιγότερο).

Ο Άρης έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο μια κατάρα δέκα χρόνων. Οι «κίτρινοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού έχοντας καταπληκτικό αγωνιστικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο αλλά και ουσία στο δεύτερο. Αντιθέτως, ο Ατρόμητος αν και είχε διάθεση δεν ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του και γι’ αυτόν όλα τελείωσαν όταν ο Λούκας Σάσα βρήκε το 7ο γκολ του με τη φανέλα του Άρη.

Ο Άκης Μάντζιος έδωσε φανέλα βασικού στον Κώστα Μήτρογλου εκτιμώντας ότι αυτό το παιχνίδι ταίριαζε στα χαρακτηριστικά του και δικαιώθηκε για την επιλογή του. Η επιστροφή του Μπρούνο Γκάμα στο βασικό σχήμα ήταν αναμενόμενη, εξίσου λογική ήταν και η χρησιμοποίηση του Μπρούνο στη δεξιά πλευρά (λόγω της απουσίας του Ματέο Γκαρσία), ενώ στο αριστερό άκρο επιλέχθηκε ο Κριστιάν Γκάνεα ο οποίος εξελίχθηκε σε πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης είχε ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο αλλά για μια ακόμη φορά κλήθηκε να αντιμετωπίσει το μεγάλο πρόβλημά του καθώς δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ αλλά υστέρησε στην τελική πάσα ή στην τελική προσπάθεια. Ήταν απειλητικός σε κάθε κατοχή μπάλας, επέλεξε να «χτυπήσει» στη δεξιά πλευρά με τους Μπρούνο –Σούντγκρεν αλλά το γκολ ήρθε από τον αριστερό οπισθοφύλακα και μάλιστα ήταν από τα καλύτερα της φετινής χρονιάς. Στο 22ο λεπτό, ο Κριστιάν Γκάνεα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Θεοδωράκη καθώς το δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα πήγε στο παραθυράκι της εστίας του Ατρόμητου (1-0).

Μετά το γκολ του Ρουμάνου, ο Ατρόμητος προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του. Οι «κίτρινοι» ωστόσο ανησύχησαν τον παλιό προπονητή τους. Ο Μπρούνο πάτησε πολλές φορές στην περιοχή, στις πιο σημαντικές, στο 11ο λεπτό σούταρε ψηλά άουτ, στη δεύτερη δεν έκανε κοντρόλ και στην 3η (στο 30’) δεν πρόλαβε να εκτελέσει, ομοίως και ο Μήτρογλου.

Η απόφαση αντικατάστασης του Εντομβόνγι από τον Σάββα Παντελίδη ήταν λογική βάσει της χαμηλής προσφοράς του Νιγηριανού επιθετικού. Ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε πιο απαιτητικός στο παιχνίδι, πίεσε πιο ψηλά, αλλά δεν έφτασε στο σημείο της τελικής προσπάθειας. Αντιθέτως, ο Άρης αν και δεν είχε τον ρυθμό που τον χαρακτήρισε στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε δύο φάσεις με τους Μπερτόγλιο-Μπρούνο Γκάμα. Βλέποντας ωστόσο την ομάδα του να μην είχε συνοχή στο παιχνίδι της, ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε αλλαγές αντικαθιστώντας τους Μπερτόγλιο-Μήτρογλου με τους Μάνο-Μαντσίνι. Στο 65’, οι «κίτρινοι» απέκτησαν σκορ ασφαλείας σε μία φάση η οποία δεν… μύριζε γκολ. Η σέντρα του Γκάνεα είχε ακρίβεια, κανένα από τα αμυντικά χαφ του Ατρόμητου δεν ακολούθησε τον Λούκας Σάσα και ο Βραζιλιάνος πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με κεφαλιά (2-0).

Ο Άρης, είχε δύο στιγμές με τον Δημήτρη Μάνο αλλά ο 25χρονος επιθετικός δεν μετουσίωσε τις καλές προσπάθειές του για να φτάσουμε στο 81ο λεπτό. Το λάθος του Νάτσου αποδείχθηκε οδυνηρό. Ο Σάντε Σίλβα έκλεψε την μπάλα, έκανε το 1-2 με τον Μάνο και στη συνέχεια εκτέλεσε τον Θεοδωράκη για το 3-0.

Ο Τζοβάρας είχε καλή διαιτησία.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος Άκης): Κουέστα, Σούντγκρεν (79’ Σάκιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα Λούκας (79’ Κάτσε), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (63’ Μάνος), Γκάμα, Μπρούνο (68’ Σίλβα), Μήτρογλου (63’ Μαντσίνι)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης Σάββας): Θεοδωράκης, Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς, Χαρίσης, Γκάλο (74’ Ούμπιντες), Νάτσος, Μουνίθ, Νταβιώτης, Αγκάγιεφ, Εντομβόνγι (46’ Κωτσόπουλος, 70’ Μάτιτς).