Πέντε φορές ο Ρονάλντο έχει βγάλει νοκ άουτ την Ατλέτικο

Δήμιος της Ατλέτικο Μαδρίτης, μπορεί να χαρακτηριστεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος με το χατ-τρικ του απέκλεισε την Ατλέτικο, οδήγησε τη Γιουβέντους στους «8» του Champions League και πρόσθεσε στην πλούσια καριέρα του άλλη μία χρυσή σελίδα, άλλη μία μαγική βραδιά κόντρα σε μια ομάδα που όποτε τη βλέπει την «χτυπάει» αλύπητα.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έχει αποκλείσει πέντε σερί φορές την Ατλέτικο. Συγκεκριμένα ανά περίοδο οι τέσσερις αποκλεισμοί που προηγήθηκαν του χθεσινού:

2013-2014

Στον τελικό της Λισαβόνας, ο Ρονάλντο σκοράρει το 4ο γκολ της ομάδας του, σ’ ένα ματς που οδηγήθηκε στην παράταση ύστερα από το 1-1 της παράτασης.

2014-2015

Οι δύο ομάδες της Μαδρίτης (Ατλέτικο και Ρεάλ) συγκρούονται στα προημιτελικά του Champions League. Μετά το 0-0 του «Καλδερόν», η Ρεάλ επικρατεί με 1-0 χάρη στο τέρμα του Τσιτσαρίτο και περνάει στα ημιτελικά.

2015-2016

Στον τελικό του Μιλάνου, η Ατλέτικο χάνει το τρόπαιο στα πέναλτι. Το 5ο και καθοριστικό εκτελεί ο Ρονάλντο, ο Πορτογάλος ευστοχεί και… τέλος το όνειρο για την παρέα του Σιμεόνε.

2016-2017

Στο πρώτο ματς για τα ημιτελικά, ο Ρονάλντο πετυχαίνει χατ-τρικ (10′,73′ και 86′) και στην ουσία στέλνει την ομάδα του στον τελικό. Το 2-1 της ρεβάνς δεν ήταν αρκετό για την Ατλέτικο.