Πέρασαν Γλυφάδα, Βουλιαγμένη, Νηρέας και Ολυμπιακός

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο αποδείχθηκε η σημαντικότερη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου υδατοσφαίρισης γυναικών, ανάμεσα στον Εθνικό και τη Βουλιαγμένη.

Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 4-3 στην ανάπαυλα, χάρη σε μακρινό σουτ της Ελληνιάδη στην εκπνοή του δεύτερου οκταλέπτου, και στη συνέχεια επέβαλε την ανωτερότητά του και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη με 11-6. Η Ελένη Ξενάκη πέτυχε πέντε τέρματα, η Άσλεϊ Τζόνσον πρόσθεσε μία σειρά εντυπωσιακών επεμβάσεων (μεταξύ άλλων απέκρουσε και πέναλτι της Μπάξτερ στη δεύτερη περίοδο) κι έτσι η Βουλιαγμένη εξασφάλισε το «εισιτήριο» για το final-4.

Την πρόκριση στην τετράδα πήραν επίσης η Γλυφάδα, που επικράτησε μετά από συναρπαστική μάχη του Ρεθύμνου στο Ηράκλειο με 13-12 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 10-10), και ο Νηρέας Χαλανδρίου, που νίκησε 13-12 στα πέναλτι τη Λάρισα στη θεσσαλική πόλη (κανονικός αγώνας 9-9).

H ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού πήρε με χαρακτηριστική άνεση το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης καθώς νίκησε στην Πάτρα 22-5 .