Πέρασε από Αγρίνιο και ανεβαίνει Τούμπα ο Ολυμπιακός

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Ολυμπιακός κατάφερε με σχετική άνεση να περάσει νικηφόρα (1-2) από το Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να κάνει ένα αρκετά ευρύ ροτέισον  έχοντας στο μυαλό του (και) τον εξ αναβολής αγώνα της Τετάρτης (13/1) με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε με τον αέρα της διαφοράς των 10 βαθμών από τους διώκτες τους.

Ο Πορτογάλος προπονητής άφησε εκτός τους Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο κι έριξε στο βασικό σχήμα τους Τζολάκη, Ντρέγκερ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ και Μασούρα, ενώ τελικά δικαιώθηκε με τις αλλαγές που έκανε στο παιχνίδι, δηλαδή τον Βαλμπουενά και τον Βρουσάι.

Μόλις στο 4’ από μακρινή πάσα του Σισέ, ο Ντρέγκερ έκανε εξαιρετικό κατέβασμα της μπάλας και τη γύρισε προς τον Φορτούνη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από θέση φορ να τη στείλει στα δίκτυα του Κνετ (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να βγαίνει με πολύ μεγαλύτερο θάρρος στην επίθεση και να ισοφαρίζει (1-1)  στην πρώτη «επίσκεψή» του στα καρέ του Ολυμπιακού, με εξαιρετικό σε εκτέλεση γυριστό σουτ του Ταχάρ στο 48’, μετά σέντρα του Αριγίμπι.

Στο 61’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Εμβιλά, όμως στο 65’ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα μετά από πάσα του Βαλμπουενά στον Ελ Αραμπί, που δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 14ο εφετινό του γκολ  στη Super League και να δώσει τη νίκη (1-2) στους «ερυθρόλευκους».

Ήταν η 13η νίκη του  Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα σε 15 αγώνες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (84’ Ντάλσιο), Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον (70’ Περέιρα), Αρσούρα, Ταχάρ (85’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (70’ Μανθάτης), Ντίας, Μάζουρεκ, Αζάντι (61’ Βέργος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνος): Τζολάκης, Ντρέγκερ (85’ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούμα (46’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (46’ Βαλμπουενά), Μασούρας (59’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (90’+3′ Χασάν).