Πέρασε από το Αγρίνιο ο Ιωνικός

Όσες νίκες δεν έκανε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κάνει στα playouts o Iωνικός καθώς πέρασε και από το Αγρίνιο με το 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό με πέναλτι του Σεμπά. Με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, οι Νικαιώτες ξεπέρασαν τη Λαμία και ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 24β., όσους έχει και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με πρωταγωνιστή τον Φαντιγκά, ο οποίος όμως τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή. Η υπεροχή του Ιωνικού δεν μετουσιώθηκε σε «καθαρές» ευκαιρίες, αλλά στο 37΄ ο διαιτητής Βεργέτης -μετά από εξέταση του βίντεο- υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Μλάντεν και ο Σεμπά άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη τελική του προσπάθεια στο 53΄ (!), με ένα άστοχο σουτ του Στάιτς που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο (όπως και ο Χουάνπι, ενώ νωρίτερα ο Αποστολάκης αντικατέστησε τον τραυματία Λιάβα), ενώ ο Ιωνικός «άγγιξε» το 2-0 στο 60΄, με το ωραίο σουτ του Ελευθεριάδη που σταμάτησε στο δοκάρι του Ανέστη. Οσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την αποδοσή τους και πίεζαν, αλλά στο 73΄ ο Καρέλης έκανε κακό τελείωμα προ του Χουτεσιώτη και στο 90΄ ο Κολοβός «σημάδεψε» με κοντινή κεφαλιά το δοκάρι του Χουτεσιώτη και στην εξέλιξη της φάσης ο Καρέλης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναιτωλικού να ισοφαρίσει.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (42΄ Αποστολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46΄ Στάιτς), Μάρτενσον, Κολοβός, Ντίας (76΄ Ξενιτίδης), Σενγκέλια (46΄ Χουάνπι), Μόρσεϊ (64΄ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μασάς (68΄ Ούγκο Σόουζα), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς, Φαντιγκά (33΄ Ελευθεριάδης), Κάνιας, Σεμπά (90΄ Γούλερι), Μάντζης