Πέρασε από το «Αστρομπάλ» ο Παναθηναϊκός 86-82 την Βιλερμπάν

O Παναθηναϊκός με την κορυφαία του εμφάνιση εδώ και αρκετό καιρό πέρασε από το «Αστρομπάλ», νικώντας με 86-82 τη Βιλερμπάν! Αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» των πρασίνων μέσα στο 2023, το οποίο τους ανέβασε στο 10-19 και τους έδωσε ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την Basket League (19/3, 15:45).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ανταλλάσοντας συνεχώς το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Γκουντάιτις και Τόμας σκόραραν για τον Παναθηναϊκό, με Ντε Κολό και Λάιτι να κυριαρχούν από την πλευρά των γηπεδούχων (9-8). Ο Λιθουανός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα, και με γκολ φάουλ έγραψε το 9-11, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους. Οι Γάλλοι με τον Φαλ να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο ισοφάρισαν σε 13-13, πριν περάσουν μπροστά με τρίποντο του Μάθιους (16-15). Οι Γάλλοι με τον Νουά ξέφυγαν και με +5 (23-18), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 26-20.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, Μαντζούκας και Γκριγκόνις ήταν υπεύθυνοι για ένα επιμέρους 5-0 του Παναθηναϊκού, που μείωσε τη διαφορά στον πόντο (26-25), πριν ο Πονίτκα ισοφαρίσει σε 27-27. Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν εκεί, με τους Πονίτκα και Μποχωρίδη να τους στέλνουν στο +5 (27-32). Ο Πολωνός ήταν σε καταπληκτική κατάσταση, έβαλε φόλοου για το 29-34 και έδωσε ασίστ πάρε βάλε στον Μαντζούκα για το 29-36. Μια ένταση μεταξύ Παπαγιάννη και Μποστ χάλασε το μυαλό του Παναθηναϊκού, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο σερί τρίποντα για το 35-36. Οι «πράσινοι» απάντησαν με δύο δικά τους από Γκριγκόνις και Μαντζούκα για το 35-42, πριν ο Μπέικον γράψει το 39-47. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-52.

Οι Γάλλο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και πολύ γρήγορα με Ντιο και Νουά μείωσαν στους 6 (50-56), όμως ανέλαβε δράση ο Λι που ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-61). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με Τάιους και Μάθιους μείωσαν εκ νέου στους 5 πόντους (58-63), όμως Μπέικον και Γουίλιαμς έφεραν νέο +9 (58-67), πριν ο τελευταίος βάλει και τρίποντο για το +10 (60-70). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 62-70.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, με τον Παναθηναϊκό να μένει χάρη στην καλή του άμυνα στο +8 (64-72), φτάνοντας στο +10 με τον Μαντζούκα (64-74). Ο Ντε Κολό μείωσε με γκολ φάουλ σε 67-74, όμως ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο για το 67-77. Ο Νουά με λέι απ στον αιφνιδιασμό έριξε ξανά το μειονέκτημα της Βιλερμπάν στους 8 (71-79), όμως ο Μπέικον έβαλε γκολ φάουλ για το 71-82. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενες βολές από Ντε Κολό και Νουά μείωσαν στους 7 (77-84), με τον Φαλ να βάζει άλλη μία για το 78-84. Τα λάθη του Παναθηναϊκού έφεραν τους Γάλλους με τον Μάθιους στο -4 (80-84), όμως ο Γουίλιαμς έβαλε κρίσιμο καλάθι για το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/32 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 18/19 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (23/3, 20:30), ενώ η Βιλερμπάν δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/3, 21:00).