Πέρασε από το Κάουνας 84-73 ο Ολυμπιακός

Έστησε τείχος ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο στο Κάουνας και νίκησε (84-73) τη Ζαλγκίρις, εξασφαλίζοντας αβαντάζ έδρας, ενώ με το πρόγραμμα που ακολουθεί μπορεί να κοιτάζει 3η ή και 2η θέση στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άφησε πίσω τις κακές εκτός έδρας εμφανίσεις και με σημείο αναφοράς την άμυνά της, που στην τέταρτη περίοδο ήταν απροσπέλαστη, κατάφερε να φτάσει σε μια πολύτιμη νίκη.

Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε τον τόνο στον Ολυμπιακό (18π, 5ρ, 4ασ, 2κλ), με τον Βεζένκοφ να ακολουθεί (16π, 4). Πολύτιμος και ο Χασάν Μάρτιν (13π, 7ρ), που έδωσε και κέρδισε πολλές «μάχες» κάτω από τα καλάθια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει τα ηνία με Βεζένκοφ και Ντόρσει (4-8, 3′). Ένα επί μέρους 7-0 της Ζαλγκίρις με τον Μιλάκνις όμως, άλλαξε το σκηνικό (11-8, 6′). Οι παίκτες του Ζντοβτς είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα και με τους Ουλανόβας και Λοβέρν «έχτισαν» διαφορά (18-15, 8′). Ο Ντόρσεϊ υπέπεσε σε λάθος και ο Λεκαβίτσιους με δική του προσπάθεια διαμόρφωσε το 20-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν ήθελαν να χάσουν την επαφή τους με το σκορ και χάρη σε Μάρτιν και Σλούκα μάζεψαν τη διαφορά ξανά (25-23, 13′). Ο Λαρεντζάκης έδωσε προσωρινό προβάδισμα 1 πόντου στον Ολυμπιακό, αλλά η απάντηση της Ζαλγκίρις δεν άργησε να έρθει. Νίμπο, Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας ανέτρεψαν το σκηνικό εκ νέου (31-28, 16′). Ο Ολυμπιακός είχε υπομονή, χτύπησε κοντά στο καλάθι και με τους Πρίντεζη και Μάρτιν πήρε τον έλεγχο (31-34, 18′). Λοβέρν και Γκιφάι σκόραραν για την Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον Πρίντεζη και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (39-39).

Στο δεύτερο μέρος ο Κάβανο έβαλε αρχικά την Ζαλγκίρις σε θέση οδηγού (44-42, 22′), με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει (44-44, 23′). Παπανικολάου και Ντόρσεϊ βγήκαν μπροστά για το +3 της ομάδας του Πειραιά (50-53, 27′). Ο Γιανκούνας απάντησε με τρίποντο και ισοφάρισε (53-53, 28′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά ξανά με Φαλ και Σλούκα (55-58, 28′). Η απάντηση της Ζαλγκίρις δεν άργησε να έρθει και με 4-0 από Λοβέρν και Ουλανόβας οι πρωταθλητές Λιθουανίας έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (59-58).

Παπανικολάου και Ντόρσεϊ ανέλαβαν δράση και ο Ολυμπιακός κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (61-67, 33′). Ο Χασάν Μάρτιν ακολούθησε τους συμπαίκτες του, η άμυνα των Πειραιωτών ήταν αποτελεσματική και η διαφορά αυξήθηκε (61-69, 34′). Ο Τάιλερ Κάβανο φώναξε παρών και μείωσε για την Ζαλγκίρις (67-72, 35′). Παπανικολάου και Βεζένκοφ ανέλαβαν δράση για μία ακόμα φορά και ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 για πρώτη φορά (69-79, 37′). Ο «Παπ» συνέχισε να δίνει λύσεις και ο Ολυμπιακός έφτασε σε σημαντική νίκη, κάνοντας μεγάλο βήμα για το αβαντάζ έδρας.

Τα Δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84.