Πέρασε η ΑΕΚ παρά τη μέτρια εμφάνιση στο 1-1 με την Κραϊόβα

Προβληματισμό και ανησυχία –παρόλο που σφράγισε την πρόκριση στα πλέι-οφ του Europa League- μοίρασε η ΑΕΚ στο σημερινό 1-1 με την Κραϊόβα στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ.

Η Ένωση ήταν αγνώριστη, έκανε πολλά λάθη, αλλά αυτό που μετράει είναι η πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν αισθητά ανώτερη από την αντίπαλό της και με το 0-2 της πρώτης αναμέτρησης να την αποφορτίζει από το άγχος έκανε μια εμφάνιση που επιβεβαίωνε τον χαρακτηρισμό του φαβορί.

Με τον Μάνταλο -που ήταν και ο σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου- πρωτίστως και τον Λιβάγια δευτερευόντως να κάνουν εντυπωσιακή εμφάνιση, η ομάδα του Καρντόσο έκλεισε την Κραϊόβα, έχασε ευκαιρίες και το 1-0 με το πολύ ωραίο γκολ του αρχηγού της στο 26΄. Το σκορ μπορεί να ήταν φτωχό αλλά φαινόταν πως πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσει η Ένωση. Όμως, στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην.

Η Κραϊόβα πίεσε ψηλά εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπαθούσε διαρκώς να χτίσει παιχνίδι από πίσω και με δεδομένη την πολύ κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι Σιμόες και Κρίστιτσιτς, οι Κροάτες έκαναν πολλά κλεψίματα και δημιούργησαν προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Όσο περνούσε η ώρα και η εμφάνιση της ΑΕΚ συνέχιζε να είναι κάκιστη οι φιλοξενούμενοι το πίστευαν όλο και πιο πολύ. Και ειδικά όταν ήρθε η ισοφάριση το πίστεψαν ακόμα παραπάνω.

Η ισοφάριση με την κεφαλιά του Ιβάνοφ στο 63′ σε μια φάση που η άμυνα της ΑΕΚ αδράνησε προσέδωσε στο «έργο» έναν χαρακτήρα θρίλερ. Η Κραϊόβα πίεσε, έχασε ευκαιρίες, καρδιοχτύπησε την Ένωση που ξέμεινε και από δυνάμεις και το αποτέλεσμα ήταν οι παίκτες της να παρακαλάνε για τη λήξη του αγώνα.

Έξαλλος με την εικόνα της ΑΕΚ και ο Δημήτρης Μελισσανίδης. Ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ στο 80′ σηκώθηκε και έφυγε από τα επίσημα. Πήγε πίσω-πίσω για να μιλήσει άμεσα με τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Ο Μελισσανίδης έκανε χαρακτηριστικά έντονες κινήσεις δείχνοντας την δυσαρέσκεια του και έμεινε δίπλα στον τεχνικό διευθυντή μέχρι το τέλος του ματς.

Ο Γάλλος Μπρισάρ χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Κρίστισιτς (21’), Μπάρκα (77’), Σβάρνα (90’), Βέρντε (90’+), Μιχάιλα (45’), Ρομάν (52’)

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς (58’ Σιμάο), Σιμόες (83’ Γαλανόπουλος), Ζεράλδες, Λιβάγια (58’ Βέρντε), Μάνταλος, Ολιβέιρα

Κραϊόβα (Κ. Παπούρα, 4-2-3-1): Πιγκλιατσέλι, Μάρτιτς, Ατσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ιβάνοφ (80’ Κονσταντίν), Ματέιου, Σικαλντάου, Μπαρμπούτ, Ρομάν (63’ Φόρτες), Μιχάιλα (55’ Βαταζέλου)