Πέρασε και από τον Βόλο 0-2 ο αναμορφωμένος Παναθηναϊκός

Ο αναμορφωμένος Παναθηναϊκός έφθασε στην πέμπτη του διαδοχική στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 στον Βόλο της τοπικής ομάδας για την 19η αγωνιστική της Super League, κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν και για έκτο σερί ματς.

Ο Καμπετσής βρήκε δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, στο 42’ με την… βοήθεια και του Γκρίλο, με τους «πράσινους» να μένουν με παίκτη λιγότερο από το 55ο λεπτό, λόγω αποβολής του Χουάνκαρ.

Ωστόσο, αντί η ομάδα της Μαγνησίας -που είχε καλύτερες φάσεις ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά τις σπατάλησε- να φτάσει στην ισοφάριση, ήταν ο Ιωαννίδης εκείνος που σκόραρε, για το τελικό 0-2 στο 65!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 34 βαθμούς μετά από 19 παιχνίδια, όντας στο -2 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ, την ώρα που ο έβδομος Βόλος παρέμεινε στους 23 πόντους, επίσης έχοντας παίξει 19 ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος μπήκε με εμφανή διάθεση να πιέσει ψηλά και να μην επιτρέψει στον αντίπαλο του να γίνει επικίνδυνος, έχοντας τον «διαβάσει» σωστά.

Τα κατάφερε δείχνοντας να πατάει καλύτερα όσο περνούσε η ώρα, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει να… ψάχνεται και να μην μπορεί ούτε να «πατήσει» στην αντίπαλη περιοχή…

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι που ζήτησαν πέναλτι στο 2’ αλλά το VAR είχε άλλη άποψη, είχαν και τις καλύτερες φάσεις για να σκοράρουν πριν ακόμα φτάσουμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου…

Μέσα σε ένα δίλεπτο, με τον Φεράρι να κάνει σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή κι αριστερά και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Διούδη, προτού απομακρυνθεί, στο 17’. Και στο 19ο λεπτό, όταν ο Μπαρτόλο είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ έχοντας νωρίτερα… ξεφορτωθεί τον Πούγγουρα!

Το «τριφύλλι» παρέμεινε «μπλοκαρισμένο» και κατάφερε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι στη συνέχεια για να απειλήσει ωστόσο σπασμωδικά μόνο, μέσω δύο αντεπιθέσεων. Όμως, η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 27’ ήταν άστοχη και ο Μήτογλου πρόλαβε τον Καμπετσή, στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Βόλος δεν μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή του ούτε και στην φάση του 33ου λεπτού, λόγω του κάκιστου τελειώματος του Σάντος και τελικά το πλήρωσε… Όταν ο Κλέϊμαν απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μαουρίσιο, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Καμπετσής σούταρε, η μπάλα βρήκε και στον Γκρίλο, για να καταλήξει στα δίχτυα, στο 42’!

Με το προβάδισμα και την ψυχολογία υπέρ τους, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διαχειριστούν την κατάσταση και να φτάσουν στην επικράτηση, στην επανάληψη.

Ο Βόλος… προειδοποίησε μετά από ωραία προσπάθεια αλλά άστοχο σουτ του Κιάκου, που αποτέλεσε και την δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Άνχελ Λόπεζ, μόλις στο 51’.

Τέσσερα λεπτά μετά, η αποβολή του Χουάνκαρ -με χρήση VAR κι αλλαγή χρώματος κάρτας- άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα όχι όμως και την… μοίρα του αγώνα.

Αντιθέτως, οι παίκτες του Λάζλο Μπολονι έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα, δεν επέτρεψαν να φανεί ο παίκτης λιγότερο που είχαν, για να φτάσουν μάλιστα και σε δεύτερο τέρμα.

Σε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μαουρίσιο βρήκε τον Αϊτόρ, εκείνος τον Ιωαννίδη κι ο τελευταίος νίκησε τον Κλεϊμαν που βρήκε μεν την μπάλα, αλλά δεν απεσώβησε το 0-2, στο 65ο λεπτό!

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός «έσβησε» κάθε κίνδυνο προς την εστία του Διούδη, ο οποίος είδε τον Βόλο να κάνει αισθητή την παρουσία του στο 88’, με ένα σουτ του Ριένστρα, το οποίο έβγαλε ο φορμαρισμένος γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Βόλος (Άνχελ Λόπες Πέρεζ): Κλεϊμαν, Ντεντάκης (22’ λ.τρ. Μπαριέντος, 46’ λ.τρ. Κιάκος, 71’ Μπάλλας), Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Σάντος, Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δουβίκας.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο (90’ Αγιούμπ), Χατζηθεοδωρίδης, Αϊτόρ (79’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (83’ Καρλίτος), Καμπετσής.