Περίπατο ο ΑΠΟΕΛ 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα

Περίπατο έκανε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, την οποία συνέτριψε 4-0 και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι πρωταθλητές έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, αφού με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μοράις έδωσε το προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 38’ ο Καζού έκανε το 2-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τον Νσουά (80’) και Ντε Βινσέντι (90+2’) να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ανόρθωση επικράτησε 3-1 της Δόξας Κατωκοπιάς και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του τελευταίου καιρού. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 9’ με τον Σαντίκ, για να έρθει στο 20’ ο Πράνιτς και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο «τρίποντο» με γκολ των Μπεσάτ (52’) και Κατσαράβα στο 81’.