Περίπατο στη Θεσσαλονίκη έκανε ο Ολυμπιακός 83-66 τον Άρη

Περίπατο στη Θεσσαλονίκη με σούπερ άμυνα έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε άνετα 83-66 τον Άρη, για το 3/3 στην Basket League.

Όλοι πλην του Λούντζη σκόραραν για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν για κορυφαίο τον Βεζένκοφ με 15 πόντους. Δεύτερος σκόρερ ο Κάναν με 14π. και 4/7 τρίποντα, ενώ ο Μπολομπόι πρόσθεσε 12π. Επέστρεψε στη δράση ο Παπανικολάου με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 1-2, με τον Γκούντγουιν να ξεχωρίζει με 16π. και 14 ριμπάουντ. Νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Χάγκινς με 14π. και 13 ασίστ, ενώ άλλους 14π. είχε ο Νότε, αλλά με 9 λάθη!

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με μαύρη κορδέλα στην φανέλα τους, σε ένδειξη πένθους για την απώλεια του Ανατόλι Ζουρπένκο.

Τη μουδιασμένη αρχή των «ερυθρόλευκων» εκμεταλλεύτηκαν οι «κίτρινοι» με τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ να τους στέλνουν στο +5 (6-1) και να τους διατηρούσαν μπροστά (6-4), μέχρι το 4’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί άμυνες και τον Βεζένκοφ για το πρώτο προβάδισμά τους (9-10), στο 6’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (13-13), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με Βεζένκοφ και Γουόκαπ έκλεισε την πρώτη περίοδο με σερί 7-0 (13-20).

Με σερί 4-0 ξεκίνησαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +11 (13-24), με τα τρίποντά τους και την άμυνα να ανοίγουν ακόμη περισσότερο το γήπεδο και να φτάνουν στο +18 (16-34), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Χάγκινς και Χόρκλερ προσπαθούσαν με προσωπικές ενέργειες να κρατήσουν επιθετικά τον Άρη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και παίζοντας με χαμηλές… στροφές οι Μπολομπόι και Σλούκας τους έστειλαν στα αποδυτήρια με το +16 (25-41).

Με εντυπωσιακή άμυνα και πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση από Βεζένκοφ και Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +24 (33-57), στο 25’. Στη συνέχεια, οι Χάγκινς και Γκούντγουιν εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της «ερυθρόλευκης» άμυνας και έδωσαν πόντους στους γηπεδούχους, αλλά ο Κάναν είχε βρει το… χέρι του έξω από τα 6,75μ. και έτσι οι Πειραιώτες έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 (46-68).

Το καλάθι και φάουλ του Πίτερς έστειλε τον Ολυμπιακό στο +25 (46-71) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Όπως είναι φυσικό, η μεγάλη διαφορά έδωσε στο ματς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 66-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83