Περίπατο στην Λιβαδειά 2-0 ο Ολυμπιακός

Περίπατο στη Λιβαδειά έκανε ο Ολυμπιακός που ξεπέρασε εύκολα 2-0 το εμπόδιο του Λεβαδειακού. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί κατά διαστήματα και είναι χαρακτηριστικό ότι έκαναν 20 τελικές προσπάθειες.

Το μήνυμα του Μαρτίνς μετά την κάκιστη εικόνα τους κόντρα στην Ξάνθη για το Κύπελλο, αφύπνισε τους παίκτες του Ολυμπιακού που από τα πρώτα δευτερόλεπτα στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς έκαναν τα πάντα σχεδόν στην εντέλεια.

Οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν κατά γράμμα το φετινό πλάνο τους, πιέζοντας αφόρητα τον αντίπαλο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, με μαζικές κινήσεις χωρίς τη μπάλα βάζοντας πολλούς παίκτες στην περιοχή του Λεβαδειακού και έχοντας σχεδόν άπαντες σε πολύ καλή βραδιά!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκρηκτικό για την ομάδα του Μαρτίνς, με αυτή του Σανίνο αντίθετα να μην μπορεί να βγάλει τη μπάλα από τα καρέ της. Μετά από δύο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους μάλιστα, ήρθε και το γρήγορο γκολ που απλοποίησε τα πράγματα. Ήταν η φάση του 7ου λεπτού όταν ο Φορτούνης έγραψε το 0-1 με κοντινή προβολή έπειτα από γύρισμα του Γκερέρο, στο πρώτο εκτός έδρας γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο μετά από 9 ματς!

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα τη μπάλα στα πόδια του, «βγάζοντας» πολλούς, όμορφους αυτοματισμούς, με κατά διαστήματα εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας και πολλές κοντινές πάσες, δημιουργώντας αυτή την εντυπωσιακή εικόνα του γρήγορου, στρωτού ποδοσφαίρου. Αν μάλιστα -όπως το συνηθίζουν- οι «ερυθρόλευκοι» δεν σπαταλούσαν και τις υπόλοιπες 3-4 φάσεις για γκολ που δημιούργησαν, θα είχαν… κλειδώσει το ματς από το πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους σε αυτά τα 45 λεπτά ελάχιστα πράγματα κατάφεραν επί της ουσίας, αφού πέρα από 1-2 ανολοκλήρωτες αντεπιθέσεις και κάποια μακρινά σουτ του Στανόγεβιτς, η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε αποτελεσματικά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όχι μόνο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στην εικόνα του αγώνα, αλλά το ξεκίνημα ήταν «καρμπόν» με αυτό του πρώτου. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση φουλ επίθεσης, ξεκίνησε από νωρίς να δημιουργεί φάσεις και τελικά αξιοποίησε γρήγορα μια εξ αυτών. Ο Γκερέρο αυτή τη φορά ήταν ο εκτελεστής, γράφοντας στο 50′ το 0-2 με κοντινή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπουχαλάκη, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς. Μετά το δεύτερο γκολ του, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εύκολα το ματς, έχασε κι άλλες ευκαιρίες, αλλά το τρίτο γκολ δεν ήλθε.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς – Καραχάλιος, Ζησόπουλος, Ανγκουά (73’ Ντιόγκο), Λιάγκας, Παντελιάδης – Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης – Ιωαννίδης (74’ Μαρκόφσκι), Νανγκίς (62’ Σαβαντογκό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης – Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης – Λάζαρος (68’ Μασούρας), Φορτούνης (81’ Νάτχο), Ποντένσε – Γκερέρο (92’ Χασάν).