Περίπατο στο Ηράκλειο η ΑΕΚ 0-2 τον ΟΦΗ και πάτησε ξανά στη δεύτερη θέση

Περίπατο στο Ηράκλειο έκανε η ΑΕΚ που με γκολ των Σάκχοφ (43′) και Τάνκοβιτς (71′) νίκησε 0-2 τον ΟΦΗ που καταρρέει. Η Ένωση επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το στραπάτσο από τον ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ κι επανήλθε στη 2η θέση με 40 βαθμούς, στο -11 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε για τέταρτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας πέντε αγώνες χωρίς νίκη και γκολ, όντας στην 9η θέση και το -14 από την 6άδα και τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει χώρους προς την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη. Ωστόσο, στο 12ο λεπτό, ο Πασχάλης Στάικος με ένα εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έβαλε δύσκολα στον τερματοφύλακα της Ένωσης, ο οποίος εκτινάχθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Χιμένεθ “απάντησαν” άμεσα στις ευκαιρίες, με τον Λιβάι Γκαρσία να βρίσκει υπέροχα με κάθετη πάσα τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλά ο Ιρανός νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Βάτερμαν, που έδιωξε με το πόδι.

Ο ΟΦΗ, μετά το 30′ ανέβασε ξανά την απόδοσή του, αλλά χωρίς να απειλεί την εστία του Αθανασιάδη, καθώς η μοναδική καλή στιγμή ήταν ένα φάουλ του Στάικου που πέρασε πάνω από την εστία του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Στον αντίποδα, ο Χρήστος Αλμπάνης έδειξε ιδιαίτερα δραστήριος, κερδίζοντας πολλές μονομαχίες, αλλά και συνεχόμενα κόρνερ από τον Πραξιτέλη Βούρου.

Ωστόσο, για να έρθει το γκολ για την ΑΕΚ χρειάστηκε αλλαγή… εκτελεστή. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Γκαρσία εκτελούσε τις στημένες φάσεις. Όμως, στο 43ο λεπτό ο Σιμάνσκι πήρε την… σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και δικαιώθηκε απόλυτα. Ο Πολωνός εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζίγκα Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Σάκχοφ να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

O Χιμένεθ προχώρησε σε φρεσκάρισμα της επιθετικής γραμμής του στα μέσα του δεύτερου μέρους, με τους Ολιβέιρα και Τάνκοβιτς να περνούν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Ανσαριφάρντ και Αλμπάνη. Πέντε λεπτά αργότερα, οι δύο ποδοσφαιριστές συνεργάστηκαν άψογα, με τον Σουηδό να πλασάρει υπέροχα τον Βάτερμαν. Μετά το 0-2, όσο κι αν προσπάθησε ο ΟΦΗ, δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Αθανασιάδη, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και δήλωσε παρών όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του.

Ο Ζαχαριάδης χρέωσε με κάρτα τους Σιμάνσκι (20’), Λάτσι (39’), Γκαρσία (45’).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος, 4-3-3): Βάτερμαν, Βούρος (59’ Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (69’ Ντε Γκουζμάν), Νέιρα, Ουές, Στάρτζεον, Σαρντινέρο (82’ Καστάνιος)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Αθανασιάδης, Μπακάκης (74’ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56’ Νεντελτσεάρου), Λόπες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Γκαρσία (74’ Χριστόπουλος), Αλμπάνης (67’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (66’ Ολιβέιρα)