«Πέταξαν» στα ημιτελικά AEK και ΠΑΟΚ

Για τους «4» του κυπέλλου «πέταξαν» σήμερα (19/12) η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ. Με τη διαφορά ότι η… πτήση των «κιτρινόμαυρων» ήταν εύκολη, ενώ των «ασπρόμαυρων» αρκετά δύσκολη.

Η ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, νίκησε τον ΑΣΕ Δούκα με 28-22. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και έφτασαν στο αποτέλεσμα που τους έστειλε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όπου, σε διπλές αναμετρήσεις, θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα Ιωνικός ΝΦ – Διομήδης Άργους.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ «ίδρωσε» πολύ για να φτάσει στη νίκη. Η αξιόμαχη Πυλαία του έβαλε δύσκολα και ο αγώνας -που είχε ένταση κα αγωνία- κρίθηκε στο γκολ. Ο Άκης Κυπραίος, σκόραρε 15″ πριν από τη λήξη, διαμόρφωσε το 23-24 και έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ, λογικά, θα «μονομαχήσει» με τον Ολυμπιακό. Ο οποίος αύριο (20/12, 19:15) στο ΟΑΚΑ αντιμετωπίζει το Νηρέα.