«Πέταξε» πιο κοντά στην κούπα

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-0

Μόνο για 45 λεπτά «έβαλε δύσκολα» η Ξάνθη στον ΠΑΟΚ, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» του… πρώτου ημιχρόνου για την 11η αγωνιστική στη Super League. Ο… συνήθης ύποπτος, Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, ήταν αυτός που «έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά» και στη συνέχεια όλα κύλησαν, στην Τούμπα βάση της λογικής. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια, τελικά, άνετη επικράτηση με 2-0 και «πέταξαν» πιο κοντά στην κούπα.

Οι φιλοξενούμενοι -επικεντρωμένοι στα ανασταλτικά τους καθήκοντα- κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να διατηρήσουν ανέπαφη της εστία τους, να απειλήσουν μια φορά και να προκαλέσουν άγχος στους «ασπρόμαυρους». Όμως, με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σέρβος επιθετικός… επανέφερε την τάξη.

Με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Βιεϊρίνια, «άνοιξε το σκορ» (47′) και συνέβαλλε καθοριστικά να «λυθούν» το μυαλό και τα πόδια των γηπεδούχων. Μεταφέροντας, ταυτόχρονα, το άγχος και τον προβληματισμό στην πλευρά των φιλοξενουμένων.

Έτσι, στη συνέχεια του αγώνα -ουσιαστικά- το μοναδικό ερωτηματικό ήταν πότε ο ΠΑΟΚ θα «κλειδώσει» τη νίκη. Το κατάφερε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαουρίσιο (65′) και με το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή, Θανάση Σέζου, πανηγύρισε την 6η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο «κάστρο» του.

Αποτέλεσμα που τον έφερε στους 29 βαθμούς, δηλαδή 12 περισσότερους από την ΑΕΚ που ηττήθηκε στο Αγρίνιο. Και περιμένει να δει αν το καλό βράδυ, θα γίνει αύριο -ανάλογα με το αποτέλεσμα στο Περιστέρι- πολύ ή «απλά» καλύτερο. Αν δηλαδή Ατρόμητος και Ολυμπιακός θα αναδειχθούν ισόπαλοι ή ένας από τους δύο θα επικρατήσει. Ώστε να μάθουν οι «ασπρόμαυροι», αν θα αυξήσουν τη διαφορά από τον ένα ή και τους δύο διώκτες τους. Η Ξάνθη, που υπέστη την πρώτη της εκτός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένει στην 5η θέση με 18 πόντους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (58′ Τόσκα), Κρέσπο, Κίτσιου (46′ Βιεϊρίνια), Κάνιας, Μαουρίσιο (75′ Βέρνμπλουμ), Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς):  Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Καντά (56′ Σαρπόνγκ), Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (83′ Μελιόπουλος), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Κάστρο (69′ Μπρίτο).