Πετούσε φωτιές η αντίπαλος του Άρη

Σε δαιμονισμένη κατάσταση η αντίπαλος του Άρη στο Europa League, Κόλος Κοβαλίφκα!

Στο πρώτο παιχνίδι στο νέο γήπεδό της, η Κόλος διέλυσε με 4-0 την Λβιβ και πήρε την παρθενική της νίκη στο ουκρανικό πρωτάθλημα στο ματς της 2ης αγωνιστικής! Κάπως έτσι, έδειξε έτοιμη για το ερχόμενο παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο Λισένκο στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Κόλος, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για το 2-0. Ο Γκαβρίς στο 69′ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, για να έρθει ο Ιασένκο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0. Εξαιρετική η εμφάνιση της αντιπάλου του Άρη, έφτιαξε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες (σσ. 18 τελικές), ενώ δέχτηκε μόλις δύο σε όλο τον αγώνα.

Η ενδεκάδα της Κόλος που κατέβηκε με διάταξη 4-1-4-1: Βόλινετς – Κραβτσένκο (50′ Ζοζούλια), Γκαβρίς, Πετρόφ, Έμετς – Νόβακ – Σμίρνι (76′ Ιλίν), Μπογκντάνοφ (76′ Μίλκο), Ζαντόγια, Αντγιούκι (61′ Κοστίσιν) – Λισένκο (77΄Ιασένκο).