Πινγκ πονγκ: Ήττες από τα φαβορί για την Παπαδημητρίου στην πρώτη μέρα του Τοπ 10 της Ευρώπης

Τα δυσκολότερα ματς είχε το πρόγραμμα της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου στη χτεσινή πρώτη μέρα του Ευρωπαϊκού Τοπ 10 των κορασίδων, που γίνεται στο Νόρτντγουικ της Ολλανδίας και τελικά, η 15χρονη πρωταθλήτρια δεν απέφυγε τις ήττες. Έκανε την προσπάθειά της, στα δύο πρώτα παιχνίδια είχε ευκαιρίες για να πάρει σετ και να πιέσει περισσότερο τις αντιπάλους της, ωστόσο γνώρισε τρεις ήττες από τα ισάριθμα πρώτα φαβορί της διοργάνωσης. Αρχικά από την Κροάτισσα Χάνα Αράποβιτς (Νο 3) με 4-0 σετ κι έπειτα από τη Ρωσίδα Βλάντα Βορόνινα (Νο 2) και τη Ρουμάνα Έλενα Ζαχαριά (Νο 1) με το ίδιο σκορ. Αύριο συνεχίζει με τρεις ακόμα αγώνες, σίγουρα μπορεί ν’ ανεβάσει την απόδοσή της και καθώς το πρόγραμμα είναι θεωρητικά πιο βατό θα κυνηγήσει τα πρώτα θετικά αποτελέσματα.

Η Παπαδημητρίου (Νο 9 στο τουρνουά) αντιμετώπισε το πρωί την Κροάτισσα Χάνα Αράποβιτς (Νο 3), με την οποία έχει συναντηθεί ξανά σε διεθνή τουρνουά, ενώ έχει κάνει και δίδυμο μαζί της κατακτώντας και μετάλλια. Η αριστερόχειρας διεθνής δεν ήταν σταθερή στην απόδοσή της, άφησε αναξιοποίητες κάποιες ευκαιρίες στο 3ο και το 4ο σετ και ηττήθηκε με 4-0 σετ (7-11, 4-11, 9-11, 10-12).

Το μεσημέρι τέθηκε αντιμέτωπη με τη Ρωσίδα Βλάντα Βορόνινα, η οποία είναι νούμερο 2 του Τοπ 10 και φιναλίστ το καλοκαίρι στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Παπαδημητρίου ήταν ανταγωνιστική, όμως και πάλι έχασε τις ευκαιρίες της (δύο σετ μπολ, για παράδειγμα) για να πάρει σετ και να απειλήσει περισσότερο. Δύο σετ κρίθηκαν στην παράταση και τελικά ήρθε η ήττα με 4-0 (10-12, 8-11, 13-15, 7-11).

Μόνο το απόγευμα δεν μπόρεσε η πρωταθλήτριά μας ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα της Έλενας Ζαχαριά από τη Ρουμανία. Η σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης του απλού κορασίδων (που είναι και νούμερο 1 του Τοπ 10) επέβαλλε από την αρχή το παιχνίδι της και πήρε τη νίκη με 4-0 σετ (6-11, 5-11, 3-11, 3-11).