Πινγκ πονγκ: Πάνω σε κινεζικό… τείχος έπεσε ο Σγουρόπουλος

Τα εμπόδια από την Κίνα είναι πάντοτε πολύ ψηλά για τους Έλληνες διεθνείς απ’ όποιες ηλικίες κι από όποια σειρά δυναμικότητας μεταξύ των πρωταθλητών της υπερδύναμης στην επιτραπέζια αντισφαίριση κι αν προέρχονται. Αυτό φάνηκε και σήμερα για τον Γιάννη Σγουρόπουλο στον 1ο προκριματικό γύρο του απλού ανδρών στο World Tour της Τσεχίας, που άρχισε στο Όλομουτς.

Ο σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Κ21 ηττήθηκε με 4-0 σετ από τον Ζου Λινφένγκ και αποκλείστηκε άμεσα από τη συνέχεια. Το ότι ο 23χρονος Κινέζος βρίσκεται αυτόν τον μήνα στο νούμερο 517 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ δεν έχει τις περγαμηνές άλλων συμπατριωτών του δεν αποτυπώνει την αξία του.

Στις πολλές στιγμές πίεσης από τον Σγουρόπουλο βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει, γενικά επέβαλλε το παιχνίδι του και νίκησε με ευρύ σκορ. Ο πρωταθλητής μας μπορούσε σίγουρα να γίνει πιο ανταγωνιστικός, ήταν κατά διαστήματα αρκετά καλός και σε κάθε περίπτωση βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και τσεκάρει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα μέσα από τόσο δυνατά τεστ.

Η εξέλιξη του ματς:  10-12, 5-11, 11-13 και 8-11.

Ο Σγουρόπουλος συνεχίζει αύριο στο τουρνουά μέσα από το αγώνισμα του διπλού. Με τον Ρουμάνο συμπαίκτη του Κριστιάν Πλετέα κληρώθηκαν με τους Βραζιλιάνους Έρικ Τζούτι/Γκουστάβο Τσουμπόι.