Πινγκ πονγκ: Πρόκριση στο ταμπλό στο Challenge της Πολωνίας για Γ. Κωνσταντινόπουλο και Σγουρόπουλο

Στο κεντρικό ταμπλό του απλού ανδρών προκρίθηκαν στο όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Πολωνίας ο Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος. Ο δεύτερος μάλιστα, το πέτυχε με μία από τις καλύτερες νίκες της καριέρας του όταν ξεπέρασε τον επικεφαλής του 9ου γκρουπ, τον έμπειρο Τσέχο Τόμας Τρέγκλερ, Με πολύ όμορφο πινγκ πονγκ προηγήθηκε με 2-0 σετ, δέχτηκε την ισοφάριση και με πείσμα και καθαρό μυαλό πήρε οριακά το 5ο σετ και τη νίκη για την προνομιούχο πρωτιά στο γκρουπ! Ο Γ. Κωνσταντινόπουλος είναι στο νούμερο 596 της παγκόσμιας κατάταξης όταν ο Τρέγκλερ, που σε αντίστοιχα Challenge έχει να επιδείξει 3η θέση πριν από δύο χρόνια στη Σλοβενία και 8άδα φέτος στην Ισπανία, είναι στο νούμερο 202. Η εξέλιξη 11-8, 11-3, 8-11, 9-11 και 11-9.

Ο Σγουρόπουλος ήταν νούμερο 1 φαβορί στο 5ο γκρουπ και επιβεβαίωσε τον ρόλο του έστω και δύσκολα. Σήμερα νίκησε και τον νεαρό Ιταλό Κάρλο Ρόσι με 3-1 σετ (9-11, 11-8, 12-10, 11-9) και πήρε την πρωτιά και την πρόκριση.

Απευθείας στο ταμπλό θα περνούσε και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος σε περίπτωση νίκης (καθώς οι νικητές από τα 21 πρώτα γκρουπ δεν μπαίνουν στη διαδικασία κι ενός νοκ άουτ προκριματικού), αλλά γνώρισε ήττα στις λεπτομέρειες. Πήρε το 1ο σετ στο 4ο γκρουπ απέναντι στον επικεφαλής Λούκα Μλαντένοβιτς από το Λουξεμβούργο αλλά με πολύ μικρή διαφορά έχασε τα επόμενα και αρκέστηκε στη 2η θέση (11-5, 8-11, 8-11, 8-11). Θυμίζουμε ότι στον 1ο γύρο του απλού είναι ήδη ο Παναγιώτης Γκιώνης νούμερο 1 φαβορί στο Βλαντισλάβοβο.