Πινγκ πονγκ: Πρόωροι αποκλεισμοί στην Ιαπωνία για Γκιώνη, Σγουρόπουλο

Ο Παναγιώτης Γκιώνης και ο Γιάννης Σγουρόπουλος έζησαν άμεσα τον πολύ ψηλό βαθμό δυσκολίας στο ιαπωνικό όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που γίνεται στο Σαπ΄όρο. Έμειναν έξω από τη συνέχεια από τα πρώτα τους παιχνίδια στους προκριματικούς γύρους.  Ο Γκιώνης είχε περάσει χωρίς αγώνα στον 2ο προκριματικό γύρο κι έμεινε εκεί, ο Σγουρόπουλος έχασε στον 1ο προκριματικό γύρο (σ.σ. των “128”).

Για τον προκριματικό γύρο των “64” ο Γκιώνης κάμφθηκε σε ισορροπημένο ματς από τον Πενγκ Βανγκ Βέι με 4-3 σετ. Ο αθλητής από την κινεζική Ταϊπέι είναι στο νούμερο 144 του κόσμου. Ο Έλληνας αμυντικός πήρε το 1ο σετ στην παράταση, αργότερα έχασε τρία στη σειρά, ισοφάρισε σε 3-3 και λύγισε στο καθοριστικό 7ο σετ (14-12, 8-11, 8-11, 6-11, 11-6, 11-3, 8-11).

Νωρίτερα ο Σγουρόπουλος γνώρισε τον αποκλεισμό στον 1ο προκριματικό γύρο επίσης από Ασιάτη πρωταθλητή. Κάμφθηκε με 4-0 σετ από τον… οικοδεσπότη Κοχέι Σάμπε (Νο 215 στην παγκόσμια κατάταξη). Ήταν πολύ πιεστικός στα δύο πρώτα σετ, μάλιστα στο 2ο προηγήθηκε με δύο πόντους και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με βαρύ σκορ. Γενικά δεν είχε καλή απόδοση ο πρωταθλητής Ευρώπης Νέων ανδρών, αντιμετώπισε δυσκολίες στην υποδοχή κι έχασε πολλές επιθέσεις (7-11, 9-11, 5-11, 5-11). Οι πρωταθλητές μας συνεχίζουν την Πέμπτη στα προκριματικά του διπλού.