Πινγκ πονγκ: Στο κυρίως ταμπλό του γερμανικού World Tour ο Γκιώνης

Το βράδυ της Τετάρτης η δεύτερη αγωνιστική μέρα στο δυνατό γερμανικό World Tour επιτραπέζιας αντισφαίρισης έκλεισε με την πρόκριση του Παναγιώτη Γκιώνη στο κυρίως ταμπλό. Σημείωσε δύο ακόμα δύσκολες νίκες στη Βρέμη, προχώρησε μέσα από συνολικά τέσσερις προκριματικούς γύρους σε αυτό το διήμερο και σήμερα βρίσκεται στον 1ο γύρο του απλού. Επόμενος αντίπαλός του, στις 17:40 ώρα Ελλάδας είναι ο εξαιρετικός Κορεάτης Λι Σανγκσού, νούμερο 17 στον κόσμο. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος αποκλείστηκε στον 3ο προκριματικό γύρο, αλλά απέδειξε ξανά τη μεγάλη του αξία όταν διεκδίκησε γερά τη νίκη κόντρα στο νούμερο 21 του κόσμου, τον διαχρονικά τοπ αθλητή στο παγκόσμιο στερέωμα Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ.

Ο Γκιώνης (νούμερο 38 στην παγκόσμια κατάταξη Οκτωβρίου) έδωσε το καθοριστικό ματς απέναντι στον Ακουζού (No 58) και συνέχισε την καλή παράδοση, που έχει στα ατομικά τουρνουά με Γάλλους αθλητές. Έγινε αμφίρροπη αναμέτρηση και ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή έφτασε στην επικράτηση με 4-2. Είχε μικρό προβάδισμα και στο 5ο σετ, αλλά δέχτηκε τη μείωση του σκορ στην παράταση. Δεν επηρεάστηκε παρόλα αυτά, μπήκε δυνατά και στο 6ο σετ και με σταθερή άμυνα και ποιοτικές επιθέσεις πήρε τη νίκη και την πρόκριση (11-9, 9-11, 11-9, 11-7, 10-12, 11-6).

Νωρίτερα, στους «64» των προκριματικών, ο Γκιώνης αναμετρήθηκε με τον Βέλγο Ρόμπιν Ντεβός (No 96). Όπως χτες στο ματς με τον Άντονι έτυχε κι εδώ να χάσει τα δύο πρώτα σετ… Γρήγορα όμως, βρήκε το… χέρι του, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κυριάρχησε για το τελικό 4-2 σετ (10-12, 5-11, 11-6, 11-4, 11-4 και 11-6). Το απόγευμα, στους “32”  του αγωνίσματος, κοντράρεται με τον Λι Σανγκσού, που ήταν απευθείας στο κυρίως ταμπλό. Ο αγώνας γίνεται στο τραπέζι 4 και μεταδίδεται απευθείας στο διαδίκτυο, στο λινκ https://tv.ittf.com/livestream/german-open-table-4/1740249.

Ο Σγουρόπουλος (Νο 179) είχε προχωρήσει με δύο νίκες, αποκλείστηκε σήμερα στον 3ο προκριματικό γύρο, αλλά μόνο ικανοποιημένοι μπορεί να είναι κι αυτός και ο ομοσπονδιακός προπονητής από την εμφάνισή του. Συνάντησε τον τεράστιο Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ (Νο 21), δεν τον φοβήθηκε στιγμή και τον έφερε σε πραγματικά δύσκολη θέση. Στα 43 του χρόνια ο Λευκορώσος παραμένει πολύ δυνατός, γι’ αυτό άλλωστε είναι και βασικό μέλος της πρωταθλήτριας Ευρώπης Όρενμπουργκ από τη Ρωσία. Απολύτως ενδεικτικό, του πόσο ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο 19χρονος πρωταθλητής Ευρώπης του απλού Νέων ανδρών κόντρα στον σπουδαίο αθλητή από το Μινσκ, είναι ότι όλα τα σετ κρίθηκαν με οριακή διαφορά. Μάλιστα, ο Σγουρόπουλος προηγήθηκε με τρεις πόντους στο κρίσιμο 4ο σετ (6-3), όπου κυνήγησε την ισοφάριση, αλλά και με 7-4 και 9-7 το 5ο σετ, όμως ο πολύπειρος «Βλάντι» βρήκε τον τρόπο να γυρίσει την κατάσταση. Η εξέλιξη 10-12, 11-9, 9-11, 9-11 και 9-11.

Ο Σαμσόνοφ είναι, μεταξύ άλλων διακρίσεων, τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό ανδρών, κάτοχος Παγκοσμίου Κυπέλλου, και 4ος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Το 2005 ήταν 2ος στην Ευρώπη στο διπλό ανδρών με συμπαίκτη τον Καλλίνικο Κρεάνγκα.