Πιο γρήγορος από τον Μπολτ

Sports Παρασκήνια

Τον Φεβρουάριο του 2020, η Ντόρτμουντ κέρδιζε την Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 για την φάση των 16 του Champions League. Οι απίστευτες εμπνεύσεις του τότε 19χρονου υπερ-αθλητή Έρλινγκ Χάανλαντ βρέθηκαν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Ένα βιντεάκι της δανέζικης τηλεόρασης (33 δευτερολέπτων)θέλησε με χιουμοριστικό τρόπο να δώσει έμφαση στις ικανότητες του Νορβηγού της Ντόρτμουντ που προσομοιάζουν σε αθλητή στίβου.

Σε μια εκτέλεση κόρνερ της Παρί στο 14ο λεπτό, ο Χάαλαντ με ύψος 1,94, ήταν αυτός που απομάκρυνε την μπάλα από την άμυνα της Ντόρτμουντ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Αμέσως άρχισε να «κατρακυλάει» προς την αντίπαλη περιοχή με ένα απίθανο σπριντ για να ενισχύσει την αντεπίθεση των Βεστφαλών. Το «60αρι» που έκανε καλπάζοντας με τον τρομερό διασκελισμό του μετρήθηκε στα 6 δευτερόλεπτα και 64 δέκατα, όταν το παγκόσμιο ρεκόρ στα 60 μέτρα είναι 6:34 και το ρεκόρ Νορβηγίας 6:55!

Το βίντεο που δείχνει τον Χάαλαντ ως … «Φόρεστ Γκαμπ» (από την βραβευμένη με όσκαρ ταινία) αλλά κι ως σπρίντερ σε αγώνα 100 μέτρων, είχε πάνω από 3,8 εκατομμύρια προβολές.

Το σπριντ του Νορβηγού έδωσε αριθμητική υπεροχή στην αντεπίθεση της Ντόρμουντ, η φάση όμως τελείωσε με άστοχο σουτ του Σάντσο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χάαλαντ έκανε επίδειξη και της εκτελεστικής του δεινότητας, πετυχαίνοντας εντός 7 λεπτών τα δύο γκολ που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του. Το δεύτερο δε εκπληκτικό, με μια φωτοβολίδα εκτός περιοχής.