Πήρε «ανάσα» ο Πανιώνιος

Πολύ σημαντική βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο Πανιώνιος, που επικράτησε δύσκολα 2-1 εντός έδρας της Βέροιας. «Λυτρωτής» για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 84’, στο ντεμπούτο του Κώστα Παναγόπουλου στον πάγκο των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει κόντρα στη Βέροια. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν και έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα δέχθηκαν το γκολ. Στο 22’ ο Γεωργιάδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο μέρος οι παίκτες του Ντόστανιτς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Μπεν, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον Ανέστη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος κυριάρχησε, πίεσε ασφυκτικά τους αντιπάλους του και όλα έδειχναν ότι θα καταφέρει να φτάσει στη νίκη. Ο Κολοβός είχε δοκάρι στο 61’, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Καντιμοίρης κράτησε σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του ανέπαφη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερους χώρους μετά την αποβολή του Σισοκό στο 78’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και κατάφεραν να παραβιάσουν για δεύτερη φορά την εστία της Βέροιας και να πάρουν τη νίκη. Σκόρερ ήταν ο Αραβίδης στο 84’, μετά από λάθος του «ήρωα» μέχρι εκείνη τη στιγμή Καντιμοίρη.

Πανιώνιος (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός, Ζαχαράκης (64’ Παναγιωτούδης), Μητρόπουλος (83’ Λάζνικ), Ντούνης (87’ Παντίδος), Αραβίδης, Καμπάνταης.
Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Παυλίδης (86’ Μάνος), Αποστολόπουλος, Σιόντης (78’ Βεργώνης), Σισόκο, Γεωργιάδης, Μπεν, Ζεζίνιο, Καλτσάς, Όστοϊτς, Μπάρμπας