Πήρε το Κύπελλο στο 90΄ ο ΠΑΟΚ. Νικητής στην «ρώσικη ρουλέτα» του τελικού

Το τέταρτο Κύπελλο τα πέντε τελευταία χρόνια κατέκτησε απόψε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ μετά τη νίκη του επί του Ολυμπιακού με 2-1 στον τελικό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο σκορ με πέναλτι του Βιερίνια (36΄ ) και παρότι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Εμβιλά (50 ΄ ) κατάφερε στο τέλος (κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην παράταση) να πάρει τη νίκη με γκολ του Κρμέντσικ  λίγο πριν από την εκπνοή (90΄ ) της αναμέτρησης.

Το γκολ του Τσέχου έβγαλε την Θεσσαλονίκη στους δρόμους καθώς λίγο αργότερα το ματς τέλειωσε και ο ΠΑΟΚ πανηγύριζε το Κύπελλο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρνο, όπου κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό καθώς  εκτός από το γκολ είχε (πριν από το γκολ) και δοκάρι με τον Σφιντέρσκι (26΄). Όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε την μάχη στη μεσαία γραμμή.

Από την ώρα που ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε τον Φορτούνη (46΄ )στο ματς η εικόνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο γήπεδο και σχετικά γρήγορα κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) με τον Εμβιλά και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Από κει και μετά ο ΠΑΟΚ πέρασε δύσκολες στιγμές καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Το γρήγορο γκολ σε συνδυασμό με την είσοδο του Φορτούνη, ανέβασαν τον Ολυμπιακό και αποσυντόνισαν τους Θεσσαλονικείς που κινδύνευσαν με ολική ανατροπή, όταν στο 55΄ ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά «ψαράκι» του Μασούρα.

Η κυριαρχία των πρωταθλητών συνεχίστηκε, χωρίς όμως την «ορμή» που επέδειξαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου. Όσο κυλούσε ο χρόνος και ωρίμαζε στο σκεπτικό των παικτών η ιδέα της παράτασης, τα ρίσκα γίνονταν όλο και λιγότερα.

Ώσπου ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να κάνει τις αλλαγές του (στο τελευταίο τέταρτο) και με την είσοδο του Τσιγγάρα, αλλά και του Κρμέντσικ έφερε τα πάνω-κάτω. Η υπεροχή του Ολυμπιακού εξασθένησε, ο Τσιγγάρας βοήθησε στα χαφ και ο Κρμέντσικ έγινε το πρόσωπο του αγώνα καθώς στο 90΄ πέτυχε το 2-1 και αφού προηγουμένως είχε χάσει δύο ακόμη ευκαιρίες για να δώσει προβάδισμα στο σκορ. Στο 84΄ βιάστηκε να «κρεμάσει» τον Σα και έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 85΄ έφυγε μόνος του και πλάσαρε για να αποκρούσει με την άκρη του ποδιού του ο Πορτογάλος γκολκίπερ. Τόσο, όσο χρειαζόταν για να περάσει η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ουρουγουανός τεχνικός (στον οποίο κατά καιρούς έχει γίνει σκληρή κριτική από την «Άποψη») μπορεί να κατηγορήθηκε ότι άργησε να κάνει τις αλλαγές απόψε στο ΟΑΚΑ (έγιναν στο 80΄ ), όμως από την ώρα που τις έκανε, ο ΠΑΟΚ κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει στο κέντρο, αλλά και να βγει ξανά με αξιώσεις στην επίθεση και να πάρει το Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την αστοχία του, αλλά και τα αμυντικά του λάθη….

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Παπασταθόπουλος (25΄λ.τρ. Ρέαμπτσουκ), Σεμέδο, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Καμαρά (90΄+1΄ Βαλμπουενά), Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας (86΄ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μπάμπα (90+5΄ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (80΄ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (80΄ Κρμέντσικ)