Πιτίνο: «Για πρώτη φορά θα τους δείξω πόσο δυσαρεστημένος είμαι»

Ανάμεικτα ήταν τα συναισθήματα του Ρικ Πιτίνο, με τον τρόπο που έφτασε ο παναθηναϊκός στη νίκη επί της Μπασκόνια. Ο 66χρονος τεχνικός είναι χαρούμενος για το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και δυσαρεστημένος από το δεύτερο.

Μίλησε για στατικότητα των παικτών του και χαμένη «χρυσή» ευκαιρία για να καλυφθεί η διαφορά. Και… ενημέρωσε ότι «για πρώτη φορά θα τους δείξω πόσο δυσαρεστημένος είμαι»…

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Συνήθως είμαι ενθουσιασμένος όταν παίρνουμε μια νίκη. Απόψε δεν είμαι. Κάναμε το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν σε επίθεση και άμυνα. Ήταν θαυμάσιο. Μετά καταρρεύσαμε και στις δύο πλευρές.

Δεν κυκλοφορήσαμε την μπάλα. Κάναμε 15 λάθη στην άμυνά μας στο δεύτερο ημίχρονο. Κάποιες φορές τα συναισθήματα από τον κόσμο, αλλά και εκείνα που δημιουργήθηκαν από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου, μας επηρέασαν.

Είχαμε 20 deflections στο πρώτο ημίχρονο. Δεν νομίζω πως μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, το πρώτο μας ημίχρονο ήταν εκπληκτικό.

Μετά είχαμε επτά ανοιχτά σουτ και τα χάσαμε. Αλλά, δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι μείναμε στατικοί, δεν πήραμε τα επιθετικά ριμπάουντ.

Με την ομάδα που έχουμε το επιθετικό ριμπάουντ πρέπει να είναι το δεύτερο σύστημά μας. Χάσαμε μια “χρυσή” ευκαιρία. Έπρεπε να έχουμε νικήσει με 10+ πόντους.

Όμως, αυτό δεν είναι εύκολο, όταν έχεις δυο ομάδες που παλεύουν στα play offs. Πριν από 2,5 μήνες σας είπα πως είναι πιθανό, αλλά όχι δυνατό.

Τώρα έχουμε γίνει μια καλή ομάδα μπάσκετ. Χαιρόμαστε με την νίκη, αλλά απογοητευτήκαμε από το δεύτερο ημίχρονο. Πηγαίνουμε στο Μιλάνο γνωρίζοντας πως έχουμε άλλο ένα σημαντικό παιχνίδι. Το θέμα είναι πως αν ξανακάνουμε αυτό το ημίχρονο για 32-33′, νομίζω πως μπορούμε να νικήσουμε τον καθένα».

Για τα χαμένα σουτ και το χαμένο μομέντουμ: «Κάναμε με διαφορά το καλύτερο πρώτο ημίχρονο. Μετά δεν θα έλεγα πως ήταν θέμα εγωισμού.

Λέω στους παίκτες να μην αφήνουν το ρολόι να μένει στα 5”. Εκεί παίρνουμε κακές επιλογές και δεχόμαστε τρανζίσιον καλάθια. Ο Κιθ για παράδειγμα πρέπει να βελτιωθεί σε αυτό.

Χάσαμε εύκολα σουτ. Χάσαμε σουτ που έπρεπε να βάλουν επαγγελματίες παίκτες. Αλλά, αν αφήσεις το ρολόι να τρέξει, θα πας σε τέτοιες επιλογές.

Πρέπει να ανασυνταχθούμε. Δεν παραπονιέμαι. Πήραμε πέντε σερί νίκες, με τις τρεις να είναι εκτός έδρας. Αλλά, είμαι δυσαρεστημένος. Για πρώτη φορά θα τους δείξω πόσο δυσαρεστημένος είμαι».

Αν είναι πιθανό να παίξει ο Παναθηναϊκός για 32-33′ όπως στο πρώτο ημίχρονο: «Είναι πιθανό. Όμως, ως ομάδα μπάσκετ πρέπει να ξέρεις γιατί έπαιξες τόσο καλά. Είχαμε καλή άμυνα με 20 deflections και 6 κλεψίματα.

Πάντα, όταν βάζεις σουτ έχεις ρυθμό. Και μετά παίζεις καλή άμυνα. Όταν χάνεις τα σουτ διαμαρτύρεσαι στους διαιτητές, δεν παίζεις τόσο καλή άμυνα. Πάντα μου συμβαίνει αυτό.

Οι σπουδαίες ομάδες έπαιζαν συνέχεια εξαιρετική άμυνα, ανεξαρτήτως ευστοχίας. Στο τελευταίο δίλεπτο, πάντως, παίξαμε καλή άμυνα και πήραμε σωστές επιλογές στην επίθεση για να νικήσουμε.

Όταν μαθαίνεις από τις νίκες και όχι από τις ήττες, παίρνεις τα καλύτερα μαθήματα που μπορείς. Απίστευτο κοινό, μας έδωσε ώθηση. Μας βοήθησε πολύ στο πρώτο ημίχρονο.

Έχουμε πέντε σερί νίκες. Παίζουμε καλό μπάσκετ και εκτός έδρας. Τελειώνουμε τη σεζόν με τρία ματς στην έδρα μας και ένα εκτός. Μάθαμε τι σημαίνει ένα δύσκολο πρόγραμμα με καλές ομάδες. Παλέψαμε.

Τώρα έχουμε ένα πιο βατό πρόγραμμα, με τρία ματς στην έδρα μας. Πλέον μένουν δύο παιχνίδια στην έδρα μας και ένα εκτός».

Από τον… περίπατο στο «χιτσκοκικό» φινάλε ο Παναθηναϊκός (videos)

Περάσοβιτς: «Η διαφορά μπορεί να είναι σημαντική, μπορεί και όχι»