Πλήρωσε τα λάθη της η ΑΕΚ και γνώρισε τζάμπα ήττα 1-2 από την Λέστερ (video)

Κρίμα για την ΑΕΚ. Η Ένωση πλήρωσε τα λάθη της στο πρώτο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα 1-2 από την Λέστερ στο Ολυμπιακό στάδιο, μένοντας έξι βαθμούς μακριά από τις θέσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League, καθώς και η Μπράγκα νίκησε με το ίδιο σκορ τη Ζόρια.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλά στημένη και εξαιρετικά διαβασμένη απέναντι στους Άγγλους. Ο ρυθμός υπήρξε πολύ γρήγορος από το πρώτο λεπτό με την Ελληνική ομάδα να καταφέρνει να ανταποκριθεί αλλά να πληρώνει, με το φινάλε του ημιχρόνου, αφενός την προβληματική αμυντική της λειτουργία και αφετέρου την επιθετική της αστοχία. Αυτά τα δυο στοιχεία ήταν που έστειλαν τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το πλασματικό 0-2.

Ο Τσιντώτας έκανε ένα «χαζό» πέναλτι στον Βάρντι που έφευγε… άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Άγγλο φορ να ανοίξει το σκορ (18′) για την Λέστερ, ενώ στο 39΄ ο Έλληνας πορτιέρο δεν ήταν συγκεντρωμένος, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και παραχώρησε κόρνερ από το οποίο προήλθε το 0-2 με τον Τσαντούρι.

Στο ενδιάμεσο, η ΑΕΚ είχε προσπαθήσει με αξιώσεις να ισοφαρίσει και έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Λιβάγια που ηττήθηκε στο 26′ από τον Σμάιχελ και τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δανό αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Καρέρα έκανε δυο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης όταν έβγαλε από το ματς τον Λιβάγια και τον Ανσαριφάρντ, έβαλε τον Τάνκοβιτς και τον Ολιβέιρα, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 βάζοντας τον Λόπες τρίτο στόπερ και η ΑΕΚ πίεσε ασύλληπτα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ένωση κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι όταν ο Μάνταλος στο 49′ βρήκε υπέροχα τον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή και αυτός μείωσε για το 1-2.

Ο Μάνταλος έκανε απίστευτα πράγματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής και η ελληνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από το 2-2 και πάλι με τον Τάνκοβιτς που όμως στο δεύτερο σερί τετ-α-τετ του δεν κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά του. Η πίεση της Ένωσης δεν καρποφόρησε και στη συνέχεια η Λέστερ κατάφερε να ισορροπήσει και να κρατήσει τη νίκη.

Ο Αυστριακός Λέχνερ έδωσε κάρτα στους Μάνταλο (21’), Κρίστισιτς (59’), Ινσούα (73’).

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης (86’ Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Ινσούα (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ (86’ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Λιβάγια (46’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Λόπες, Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα)

Λέστερ (Μ. Ρότζερς, 3-4-3): Σμάιχελ, Φοφανά, Μόργκαν, Φουκς (46’ Τόμας), Ουντέρ (66’ Πράετ), Τσουντούρι (66’ Μεντί), Τίλεμανς, Τζάστιν, Ολμπράιτον, Μάντισον (74’ Μπερνς), Βάρντι (70’ Ιενάτσο)