Πλήρωσε τα λάθη της η Εθνική που έχασε 2-0 στη Σουηδία και… αντίο Μουντιάλ

Πλήρωσε τα λάθη της η Εθνική που έχασε 2-0 στη Σουηδία και αποχαιρετά ακόμη το ραντεβού με μια μεγάλη διοργάνωση. Οι Έλληνες διεθνείς θα παρακολουθήσουν από την τηλεόραση και το Μουντιάλ του Κατάρ, καθώς τα πειράματα και οι εμμονές του Φαν’τ Σιπ τους στέρησαν το κάτι παραπάνω.

Η Ελληνική ομάδα στην Στοκχόλμη στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε 7 τελικές, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, αλλά δεν σκόραρε. Στην επανάληψη έγιναν  τραγικά αμυντικά της λάθη που οδήγησαν στην καταδικαστική ήττα.

Τυπικά η εθνική μας δεν έχει αποκλειστεί, αφού ψάχνει 2/2 στη συνέχεια και η Ισπανία να έχει 0/2 ή έναν βαθμό στο τελευταίο ματς με την Σουηδία για να βγει δεύτερη και να έχει μια… δεύτερη ευκαιρία. Αυτά όμως είναι προφανώς αποκυήματα φαντασίας, καθώς με τον Ολλανδό δεν πάει πουθενά. Ο Φαν’τ Σιπ είχε την ατυχή έμπνευση να χρησιμοποιήσει τον Τσιμίκα στόπερ. Τα πειράματα ωστόσο πληρώνονται.

Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο ματς ο Μασούρας απείλησε με διαγώνιο τελείωμα που κατέληξε στο πλάι των διχτυών, με την Ελλάδα να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα με τον εξτρέμ του Ολυμπιακού αλλά να μην μετράει σωστά, καθώς ήταν εκτεθειμένος. Το δεκάλεπτο πέρασε άνετα για τη γαλανόλευκη, το εικοσάλεπτο ακόμη πιο εύκολα και στο 21’ οι παίκτες του Φαν’τ Σιπ άγγιξαν το προβάδισμα. Φανταστική έμπνευση και πενηντάρα μπαλιά του Μπακασέτα, με τον Μασούρα να κάνει το διαγώνιο τελείωμα με το κακό αριστερό του πόδι, τον Όλσεν να βρίσκει ίσα-ίσα την μπάλα και αυτή να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας!

Ο Μαυροπάνος ήταν εξαιρετικός και δεν επέτρεψε στον Ισάκ να βγει απέναντι στον Βλαχοδήμο, ο οποίος στο 28’ μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Φόρσμπεργκ που ήταν και η μοναδική τελική των Σουηδών στο πρώτο 45λεπτο. Στο 35’ ο Μπουχαλάκης, που ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής στο πρώτο μέρος, έκανε φοβερή μπαλιά στον Μασούρα, αλλά το τελείωμά του ήταν εύκολη λεία για τον Όλσεν, με την Ελλάδα να αγγίζει πέντε λεπτά αργότερα το γκολ σε διπλή φάση.

Αρχικά, στο 39’ και μετά την ωραία κυκλοφορία ο Μασούρας έκανε γλυκιά σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Παυλίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και αμέσως μετά, ο Μπακασέτας εξαπέλυσε την οβίδα που έβγαλε με δυσκολία ο Όλσεν, κρατώντας το 0-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Κουάσεον προειδοποίησε στο 56’, ο Βλαχοδήμος ήταν εκεί αλλά η Ελλάδα δεν άκουσε το… καμπανάκι και το πλήρωσε δύο λεπτά αργότερα. Μετά από βαθιά μπαλιά που πέρασε πάνω από τον Τσιμίκα, ο Μαυροπάνος πήγε χωρίς λόγο με τάκλιν στον Ισάκ στη γραμμή του άουτ, που του τσίμπησε την μπάλα και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φόρσμπεργκ για το 1-0.

Οι παίκτες του Φαν’τ Σιπ δεν είχαν καθαρό μυαλό και φαινόταν στο γήπεδο, κάτι που πλήρωσαν δέκα λεπτά αργότερα και είδαν το ματς να… χάνεται οριστικά. Από βολέ (!) του Όλσεν, ο Χατζηδιάκος κοίταζε την μπάλα να περνάει από πάνω του, ο Βλαχοδήμος βγήκε να σώσει ό,τι σώζεται αλλά ο Ισάκ τον πέρασε και σε κενή εστία έγραψε το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε η αποβολή του Χατζηδιάκου στο 86ο λεπτό, που παρέα με τον Μπακασέτα θα χάσουν το επόμενο ματς με την Ισπανία.

Ο Γερμανός ρέφερι Τομπίας Στίλερ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάεσον (87′ Γκιόκερες), Ισάκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας).