Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός με άδικη ήττα 2-0 στο Πόρτο

Άδικη ήττα με 2-0 από την Πόρτο, γνώρισε ο Ολυμπιακός στο «Ντραγκάο» για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Champions League. H αγωνιστική εικόνα των ερυθρόλευκων ήταν καλή, αλλά πλήρωσαν τα λάθη τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να φύγουν άποντοι απ’ την Πορτογαλία.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ουσιαστικά τη μοναδική κακή του στιγμή στο ματς από την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 11′. Κυνήγησε ως το φινάλε με αξιώσεις την ισοφάριση, είχε τις ευκαιρίες του, ωστόσο η Πόρτο ήταν αυτή που βρήκε τον τρόπο να πετύχει το 2-0 λίγο πριν το τέλος με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα, ο οποίος ήταν και με διαφορά ο καλύτερος του γηπέδου.

Το ξεκίνημα ήταν απογοητευτικό για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από μια στημένη μπάλα με τον Βαλμπουενά, που δεν έφερε κάτι καλό, ακολούθησε ένα δεκάλεπτο που έβγαλε κερδισμένη την Πόρτο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο φορτσάτοι, κυκλοφόρησαν γρήγορα την μπάλα, χωρίς να έχουν κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι να γίνει το 1-0.

Ήταν η φάση του 11ου λεπτού όταν μετά από ένα λάθος κοντρόλ του Μπουχαλάκη στο ύψος της περιοχής και ένα κακό διώξιμο του Εμβιλά στη συνέχεια, ο Φάμπιο Βιέιρα ήταν αυτός που νίκησε εύκολα τον Σα με στρωμένη τη μπάλα για το γρήγορο 1-0 της Πόρτο. Παρά το αρχικό σοκ του γκολ που φάνηκε για λίγα λεπτά με την υπεροχή των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός γρήγορα συνήλθε. Κράτησε τη μπάλα στην κατοχή του με ποσοστό γύρω στο 55% και προσπάθησε να βρει με υπομονή και χωρίς ρίσκα τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.

Ο Ολυμπιακός είχε καλές στιγμές την κεφαλιά του Ελ Αραμπί (20’), που έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μαρτσεσίν, ενώ στο 40’ οι «ερυθρόλευκοι» καρδιοχτύπησαν τους «δράκους», με τον Ραντζέλοβιτς να κάνει κεφαλιά-πάσα για τον Ελ Αραμπί και τον Αργεντινό γκολκίπερ να απομακρύνει, προτού ο Βαλμπουενά πλησιάσει στο γκολ με κρέμασμα, αλλά του είπε «όχι» ο Εμπεμπά.

Η Πόρτο είχε πολύ καλή στιγμή στο 33′ με τον Μαρεγκά να γυρίζει για τον Ολιβέιρα, προτού διώξει με τη δεύτερη η άμυνα της ελληνικής ομάδας, ενώ η καλύτερη ήταν στο 28′ όταν ο Σα σταμάτησε τον Μαρεγκά.

Αισθητά καλύτερη ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος. Πάτησε καλά από την αρχή, δεν άφησε τον χρόνο να περάσει τζάμπα και δεν άργησε να απειλήσει. Με το σουτ του Ραντζέλοβιτς με το αριστερό να βγάζει ο Μαρτσεσίν στο 52’. Μια ήττα με 1-0 εννοείται ότι δεν θα ήταν θετικό αποτέλεσμα, αλλά ούτε και καταδικαστικό. Πάντως, οι Πειραιώτες κυνήγησαν  την ισοφάριση και ο Μαρτίνς έβαλε τον Φορτούνη αντί του Μασούρα στο 53ο λεπτό. Από εκείνο το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο επιθετικοί και πίεσαν, κλείνοντας στην περιοχή της την Πόρτο, που είχε αρκετά παθητικό ρόλο σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, κάτι έλειπε από την ελληνική ομάδα στην τελική προσπάθεια.

Τα σχέδια του Ολυμπιακού και του Μαρτίνς πήγε πίσω μετά τις μαζεμένες αλλαγές των δύο ομάδων στο 70’. Αφού έπειτα έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη φόρα που είχαν πάρει και βολεύτηκαν οι «δράκοι» που πορεύτηκαν σε εκείνο το διάστημα με στόχο να ροκανίσουν τον χρόνο, αφού είχαν προίκα το 1-0.

Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ για τον Ολυμπιακό, αλλά αντίθετα η Πόρτο ήταν αυτή που βρήκε την ευκαιρία για το καθαρό 2-0 στο 85΄, με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα που ήταν και ο MVP του αγώνα.

Καλή η διαιτησία του Ντάνιελ Σίμπερτ (Γερμανία).

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Ουρίμπε, Σέρτζιο Ολιβέιρα (89’ Μπαρό), Φάμπιο Βιεϊρά (60’ Νακαζίμα), Κορόνα (69’ Εβανίλσον), Οτάβιο (69’ Γκρούιτς), Μαρεγκά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Σισέ, Χολέμπας (70’ Βινάγκρε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (84’ Πέπε), Μασούρας (53’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (84’ Χασάν), Ραντζέλοβιτς (70’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί.