Ποδαρικό με… ανατροπή για τη Σίτι

Την ενδέκατη σερί νίκη της στην Premier League πανηγύρισε σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι, που επιβλήθηκε 2-1 της Άρσεναλ στο «Έμιρέιτς του Λονδίνου», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 21ης αγωνιστικής και, παράλληλα, έκανε… ποδαρικό στο νέο έτος.

Οι «κανονιέρηδες», οι οποίοι ζήτησαν στο 10΄ πέναλτι σε ανατροπή του Όντεγκααρντ από τον Έντερσον, αλλά, μετά την εξέταση του VAR, ο διαιτητής Στούαρτ Άτγουελ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, προηγήθηκαν λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με το γκολ του Σάκα, το οποίο ήταν το πρώτο στην Premier League για το 2022.

Από την πλευρά τους, οι «πολίτες» κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Τζάκα τράβηξε τη φανέλα του Μπερνάρντο Σίλβα, με αποτέλεσμα ο παίκτης της Σίτι να ανατραπεί μέσα στην περιοχή και ο Άτγουελ, αφού συμβουλευθεί το VAR, να καταλογίσει την «εσχάτη των ποινών».

Ο Μαχρέζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και «έγραψε» το 1-1. Δύο λεπτά μετά την ισοφάριση, η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκαμπριέλ Μαγκαλιάες με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι «σίτιζενς» εκμεταλλεύθηκαν την αριθμητική υπεροχή τους στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τότε, μετά από προσπάθεια του Ντε Μπρόινε, η μπάλα έφτασε στον Ρόντρι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2, με αποτέλεσμα οι «πολίτες» να βάλουν τέλος σε ένα σερί τεσσάρων νικών της Άρσεναλ και να βρεθούν προσωρινά στο +11 από τη -δεύτερη της βαθμολογίας- Τσέλσι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι    1-2

(31΄ Σάκα - 57΄ πεν. Μαχρέζ, 90+3΄ Ρόντρι)

Γουότφορντ-Τότεναμ         Έναρξη 17:00

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ   Έναρξη 19:30