Ποιος να σταματήσει την εθνική του Πογέτ; 3-0 την Κύπρο στο Βόλο

Ασταμάτητη η Εθνική ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ έκανε το 3/3 επικρατώντας 3-0 της Κύπρου στον Βόλο και πλέον περιμένει τον τελικό πρωτιάς την Κυριακή με το Κόσοβο.

Ο Μπακασέτας σκόραρε και στο τρίτο ματς της Ελλάδας για τον 2ο όμιλο του League C, ανοίγοντας τον δρόμο της νίκης, ενώ «έφτιαξε» το 2-0 του Παυλίδη. Ο Λημνιός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, αλλά αποχώρησε τραυματίας.

Κράτησε το μηδέν και στο τρίτο ματς η «γαλανόλευκη» που αν νικήσει το Κόσοβο, κλειδώνει και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της!

Η Ελλάδα μπήκε πού δυνατά κι έκανε ιδανικό πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δυο γκολ μέχρι τα μισά.

Ο Τάσος Μπακασέτας με ένα εκπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Εθνική κάνοντας το 1-0. Στο 15’ η ομάδα του Κωστένογλου είχε μια καλή στιγμή, όταν ο Λοΐζου έκανε την σέντρα, αλλά η άμυνα της Ελλάδας έδιωξε.

Η Εθνική στο 20’ διπλασίασε τα τέρματά της με ωραίο κοντινό πλασέ του Παυλίδη, ύστερα από ασίστ του Μπακασέτα. Ο Χατζηδιάκος στο 25’ βγήκε αναγκαστική αλλαγή καθώς ένιωσε μια ενόχληση και στη θέση του μπήκε ο Τζαβέλλας.

Η Ελλάδα απειλούσε συνεχώς και είχε την κυριαρχία. Στο 40’ ο Λημνιός έκανε ωραία λόμπα, αλλά ο Μιχαήλ του είπε όχι. Δεν πέρασε ούτε ένα λεπτό και η Κύπρος βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Πίττας από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Λημνιός στο 48ο λεπτό έκανε μια φοβερή ντρίμπλα και με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 3-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Η Κύπρος δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και όποιες φάσεις και να είχε στην συνέχεια δεν τις μετουσίωνε σε γκολ. Ο Λαϊφης στο 66’ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ είχε πάρει τα πάνω της, είχε κατεβάσει μεν ταχύτητα, αλλά έφτιαχνε όποτε… ήθελε φάσεις κόντρα στην Κύπρο. Ο Μασούρας είχε ευκαιρία να κάνει το 4-0, όταν στο 70’ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μιχαήλ απόκρουσε.

Στο τελευταίο τέταρτο το ματς… έσβησε, με την Ελλάδα να κάνει διαχείριση ενόψει του αγώνα με τον Κόσοβο και να κρατάει το μηδέν ξανά.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος (24′ Τζαβέλλας), Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Μπακασέτας (Παπανικολάου), Σιώπης (52′ Κουρμπέλης), Μάνταλος (52′ Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας (46′ Μασούρας).

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Κατελάρης (46′ Κατελάρης), Γκόγκιτς, Κορέα, Ν. Ιωάννου (64′ Παναγιώτου), Χαρ. Κυριακού, Αρτυματάς, Πίτας, Λοϊζου (64′ Τζιόνι), Παπουλής (74′ Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46′ Χριστοφή).