Ποιος…. τελικός; Πεντάσφαιρη η Ισπανία εκτέλεσε τους Σλοβάκους

Η Ισπανία σάρωσε 5-0 την Σλοβακία στον… τελικό, έδειξε πως όταν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο ξέρει να βρίσκει λύσεις και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» όπου θ’ αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπορεί να πέρασε ως δεύτερη πίσω από τη Σουηδία, αλλά έκανε τρομερή εμφάνιση.

Με… φούρια μπήκε στο ματς η Ισπανία, δείχνοντας εξ αρχής ποιος είναι το αφεντικό. Πήρε τα ηνία του αγώνα, άρχισε να πιέζει και να φτιάχνει φάσεις, αγγίζοντας το γκολ στο 12ο λεπτό όταν η μπάλα στήθηκε στο σημείο του πέναλτι μετά την κλωτσιά του Χρομάντα στον Κόκε. Παρόλα αυτά, ο Μοράτα νικήθηκε από τον Ντουμπράβκα, που κράτησε το 0-0. Λίγο αργότερα στο 19′ οι Ισπανοί έφτιαξαν διπλή φάση για να σκοράρουν, αλλά Σαράμπια και Πέδρι δεν κατάφεραν να κουνήσουν… πλεκτό. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν ήταν φλύαρη όπως άλλες φορές, πίεζε και έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν έβρισκε το γκολ.

Κατάφερε τελικά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο μισάωρο με έναν… περίεργο τρόπο, με τον Σαράμπια να βλέπει την σουτάρα του να τραντάζει την αριστερή συμβολή των δοκών, να παίρνει τρελή τροχιά και τον Ντουμπράβκα στην προσπάθειά του να διώξει να την στέλνει με καρφί αλά… βόλεϊ στα δίχτυα για το 1-0! Οι Ισπανοί είχαν δικαιωθεί για την επιμονή και υπομονή τους, είχαν περιορίσει στο έπακρο τους Σλοβάκους που δεν είχαν τελική στο ημίχρονο. Μάλιστα, πριν βγει το 45λεπτο βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πέδρι να τσιμπάει για τον Μορένο που πρόλαβε την έξοδο του Ντουμπράβκα και γύρισε για τον προωθημένο Λαπόρτ, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Ισπανούς, οι οποίοι δεν συμβιβάστηκαν με μια απλή νίκη, γνωρίζοντας πως μπορεί να ισοβαθμίσουν με τη Σουηδία και να παιχτεί η πρωτιά στη διαφορά των γκολ. Με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη οι «φούριας ρόχας» με τον MVP του αγώνα Σαράμπια να σκοράρει με γλυκό πλασέ μετά από άψογο γύρισμα του Άλμπα για το 3-0 στο 56ο λεπτό. Οι Ισπανοί δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Σαράμπια να μοιράζει έτοιμο γκολ έντεκα λεπτά αργότερα στον νεοεισελθόντα Φεράν Τόρες, ο οποίος με τακουνάκι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Λίγο αργότερα, στο 71′ ο Πάου Τόρες έκανε την κεφαλιά, με τον Κούτσκα άθελά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το 5-0.

Ο Μπιορν Κάιπερς από την Ολλανδία έκανε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση στη φετινή διοργάνωση.

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρομάντα (46′ Λομπότκα), Χαράσλιν (69′ Σούσλοβ), Χάμσικ (90′ Μπένες), Μακ (69′ Βάις), Ντούντα (46′ Ντούρις).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77′ Ογιαρθάμπαλ), Έρικ Γκαρσία (71′ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (71′ Τιάγκο), Κόκε, Πέδρι, Σαράμπια, Μορένο (77′ Τραορέ), Μοράτα (66′ Φεράν Τόρες).