Πολωνία – Βέλγιο 1-6, Ουαλία – Ολλανδία 1-2: Οι Κάτω Χώρες στα επάνω τους (video)

Ο Σιμάνσκι αντικατέστησε τον Κριχόβιακ στις καθυστερήσεις τη νίκη οι «Οράνιε»

Πριν λίγες μέρες το Βέλγιο ταπεινώθηκε από την Ολλανδία 1-4. Ωστόσο, η αντίδραση ήταν άκρως εμφατική από το Βέλγιο, που διέλυσε με έξι γκολ (6-1) την Πολωνία των Κριχόβιακ, Σιμάνσκι και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον 4ο όμιλο του League A του Nations League.

Οι Πολωνοί έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με τον Λεβαντόφσκι στο 28ο λεπτό και από ‘κει και έπειτα ξεκίνησε ο ζωντανός εφιάλτης τους. Στο 42’ ο Βίτσελ ισοφάρισε για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε το πάρτι.

Ο Ντε Μπρόινε έκανε την ολική ανατροπή στο 59′, με τον Τροσάρ να αναλαμβάνει στη συνέχεια με δύο δικά του γκολ, ενώ στο 83′ ο Ντεντόνκερ πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Έπειτα από 10 λεπτά, ο Οπέντα διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, μετά την 4άρα που έριξε στο Βέλγιο, η Ολλανδία πανηγύρισε και εκτός έδρας νίκη επί της Ουαλίας με φοβερό τρόπο, κάνοντας το 2Χ2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κουπμάινερς στο 50′ και εκεί που έδειχναν όλα να οδηγούν στο 0-1 για τελικό αποτέλεσμα, προέκυψαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο 92′ ο Νόρινγκτον-Ντέιβις ισοφάρισε για την Ουαλία, όμως στο 94ο λεπτό ο Βέγκχορστ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε στους «οράνιε» τη νίκη.

Όσον αφορά το League B και το Group4, η Ουκρανία επικράτησε της Ιραλνδίας χάρη σε γκολ του Τσιγκάνκοφ (0-1), ενώ η Σκωτία επιβλήθηκε με 2-0 της Αρμενίας με τα γκολ των Ράλστον και ΜακΚένα.

Πολωνία – Βέλγιο 1-6

Ουαλία – Ολλανδία 1-2