Πόρτο – Τοντέλα 4-3: Η επίθεση των «Δράκων» πετάει φωτιές κι η άμυνα… χαρταετό

Η Πόρτο, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο «Καραϊσκάκης» μεθαύριο Τρίτη, στο τελευταίο ματς των ομίλων του Champions League, νίκησε 4-3 την Τοντέλα στο «Ντραγκάο» δίνοντας δυο μηνύματα στους «ερυθρόλευκους». Το ένα ότι η επίθεσή της πετάει φωτιές και το δεύτερο ότι η άμυνά της πετάει… χαρταετό.

Η Πόρτο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Τοντέλα, αλλά στο τέλος πήραν το πολυπόθητο τρίποντο, επικρατώντας με 4-3, για την 9η αγωνιστική της Primeira Liga.

Αυτή ήταν η 3η σερί για την Πόρτο, που μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά από την πρωτοπόρο, Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Πόρτο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4’ με τον Ζαϊντού. Η Τοντέλα όμως αντέδρασε άμεσα και με γκολ του Μάριο Γκονσάλες στο 21’ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Μπαρμπόσα και έφεραν τα πάνω – κάτω. Η χαρά των παικτών της Τοντέλα, ωστόσο, κράτησε μόλις για τρία λεπτά, αφού στο 36’ ο Μαρεγκά έκανε το 2-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομαδα του Κονσεϊσάο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος όπως και το πρώτο και στο 49’ έκανε το 3-2 με τον Μαρεγκά να σκοράρει για δεύτερη φορά στον αγώνα, ενώ στο 57’ ο Ταρεμί έκανε το 4-2 για τους Δράκους. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά, αφού στο 74’ η Τοντέλα μείωσε σε 4-3 με τον Γκονζάλες και στη συνέχεια πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού στο 90+2′ αποβλήθηκε ο Ουρίμπε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πόρτο: Μαρκεσίν, Μαναφά, Εμπεμπά, Σαρ, Σανουσί, Λουίς Ντίαζ (65′ Νακαζίμα), Σέρτζιο Ολιβέιρα (66′ Βιέιρα), Ουρίμπε, Οτάβιο (83′ Κορόνα), Ταρέμι (66′ Εβανίλσον), Μαρεγκά (83 Γκρούγιτς).